Intellectual humility and political belief bias
Entelektüel tevazu ve politik inanç önyargısı
  1. Tez No: 636266
  2. Yazar: MERTCAN GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAHATTİN ADİL SARIBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Kişinin kendi inançlarının yanlış olabileceğini kabullenme eğilimi entelektüel tevazu (ET) olarak adlandırılmaktadır. Önceki bir çalışmada, ET'nin sağcı siyasi yönelimle negatif ilişkisi bulunmuştur. Bu tezin ilk çalışmasının temel amaçları, bu keşif bulgusunu replike etmenin yanında ideolojinin farklı yönlerini ölçerek ve politik psikoloji literatüründen çeşitli perspektifleri karşılaştırarak genişletmek olmuştur. Çalışmada ET'nin siyasi yönelim veya sosyal muhafazakârlıkla sağlam bir ilişkisi bulunamamıştır, ancak sağcı otoriterlikle negatif ilişkisi bulunmuştur. Aynı zamanda, kendini ideolojisiyle tanımlamayı önemseyen katılımcılarda ET'nin daha düşük olduğu da görülmüştür. Bu iki ilişkinin, ET'nin dogmacılık ile olan negatif ilişkisinden kaynaklandığı bulunmuştur. İkinci çalışma, daha önce Türkçeye uyarlanmış bir IH ölçeğinin (Genel Entelektüel Tevazu Ölçeği) geçerliliğini tasım (syllogism) formatındaki argümanları kullanarak test etmeyi amaçlamıştır. Tasımların sonuç cümlelerinin inandırıcı olup olmaması, insanların mantıksal geçerlilik yargılarını etkilemektedir. Bu durum inanç önyargısı olarak adlandırılmıştır. Beklentilerin aksine, ET'nin inanç önyargısı ile olumsuz ilişkisi bulunamamıştır. İkinci çalışmada ayrıca sol ideolojinin ve analitik düşüncenin ters inanç önyargısıyla (katılımcıların inançlarına ters düşen argümanları onaylamaya daha eğilimli oluşu) ilişkili olduğu görülse de, uyaran özellikleri dikkate alındığında bu etkilerin kaybolduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Intellectual humility (IH) is the tendency to recognize that one's beliefs may be wrong. The main goals for the first study of this thesis were to replicate and expand upon a previous exploratory finding, IH's negative relationship with right-wing political orientation, by measuring different aspects of ideology and comparing various perspectives from political psychology literature. IH was not related to political orientation or social conservatism (at least not robustly enough), but it was negatively linked to right-wing authoritarianism. An exploratory analysis also showed that IH was lower in participants who saw ideology as more central for their self-definition. Dogmatism explained both relationships via its negative relationship with IH. The second study aimed to test the validity of an IH scale that was previously adapted to Turkish — General Intellectual Humility Scale — using a syllogism task. Research on syllogistic reasoning has shown that people are affected by the believability of conclusions when evaluating their logical validity; this phenomenon is referred to as belief bias. Contrary to expectations, IH was not negatively related to belief bias. The second study also found that left-wing ideology and analytic thinking were seemingly linked to a reverse belief bias (i.e., participants were more likely to endorse a statement as logically valid when it did not align with their prior beliefs) but these effects disappeared when taking stimulus characteristics into account.