Cultivating epistemic virtues through memory activism: The epistemic contributions of Hrant Dink Foundation
Hafıza aktivizmi yoluyla epistemik erdemlerin geliştirilmesi: Hrant Dink Vakfı'nın katkıları
  1. Tez No: 997483
  2. Yazar: DENİZ ÖZBEK ÖZYURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DEVRİM SEZER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, hafıza aktivizminin epistemik erdemlerin geliştirilmesindeki rolünü incelemektedir. José Medina ve Miranda Fricker gibi sosyal ve politik epistemologların çalışmalarından yararlanarak, hafıza aktivizminin alçakgönüllülük, entelektüel merak/özen ve açık fikirlilik gibi epistemik erdemlerin gelişimine katkıda bulunabileceğini ileri sürmektedir. Tez, bu tür bir hafıza çalışmasını örnekleyen belirli bir vaka incelemesine odaklanmaktadır: Hrant Dink Vakfı. Türkiye'de önemli bir hafıza aktivizmi alanı olarak bu örnek, sivil toplum aktörlerinin hegemonik hafıza anlatılarını eleştirel biçimde sorgulayarak epistemik baskıya nasıl meydan okuduklarını ve epistemik erdemleri nasıl teşvik ettiklerini somut bir örnek olarak göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the role of memory activism in cultivating epistemic virtues. Drawing on the works of social and political epistemologists such as Jose Medina and Miranda Fricker, it argues that memory activism can contribute to the cultivation of epistemic virtues such as humility, intellectual curiosity/diligence and open-mindedness. The thesis focuses on a particular case study which exemplifies this sort of memory work: the Hrant Dink Foundation. As a crucial site of memory activism in Turkey, it provides an empirical illustration of how civil society actors challenge epistemic oppression and foster epistemic virtues through critical engagement with hegemonic memory narratives.