Aristoteles etiğinde en yüksek iyi olarak eudaimonia kavramı bağlamında ahlak eğitimi yaklaşımı
Moral education approach in the contex of eudaimonia notion in Aristotle ethics
  1. Tez No: 636287
  2. Yazar: VESİLE ÖZGÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÜNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitimin Kültürel Temelleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Felsefesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Etik alanında tartışma konusu olan, insanın iyi kavramının ne olduğu ve gerçekleştirmesi soruları etiğin temel sorularıdır. Bu sorular ayrıca birbiriyle sıkı ilişki içinde olan insan doğası ve eğitimi ile ilişkilidir. Bu sorulara cevap için, bu çalışma tarihteki en büyük sistemli filozoflardan biri olan Aristoteles'in etiği ve eğitim düşüncesi incelenmiştir. Aristoteles' in eğitim düşüncesi onun etik ve eudaimonia (mutluluk) düşüncesi ile ilişkilidir. Aristoteles' in eğitim üzerine düşünceleri, liberal eğitim düşüncesi olarak tanımlanır. Fakat onun liberal eğitim düşüncesi, onun etiğinin iki farklı yorumlaması olduğu gibi iki farklı anlayışla yorumlanmıştır. Birincisi, (eski Yunan aristokratik eğitiminin devamı olma niteliğinde olan), politik ve pratik hedefleri olan, bunun için karakteri (müzik, beden eğitimi, okuma gibi) aktiviteler ile geliştiren liberal eğitim anlayışının politik formudur. Bu anlayış, etik erdemlerin toplamı, pratik erdem ve bunların duygular, eylemler ve karakter ile ilişkisi olarak tanımlanan Aristoteles eudaimonia düşüncesinin 'kapsayıcı' yorumunu ifade eder. İkincisi, sadece kendisi uğruna yapılan, insan mükemmelliğini oluşturan en 'iyi' aktiviteleri hedefleyen (teorik etkinlik) ve özgür seçimi güden liberal eğitim anlayışının felsefik formudur. Bu anlayış da insandaki tek ve en iyi erdem olarak sophia (teorik erdem) olarak tanımlayarak Aristoteles eudaimonia düşüncesinin entellektüalist yorumunu ifade eder. Aristoteles' in etiği ve etiği ile bağlantılı eğitim düşüncesi incelendiğinde, onun, insan mükemmelliğini (arete), kendine yeterliliği sağlayan en iyi etkinlikleri ve onların özgür seçimini hedefleyen liberal eğitimin felsefi formunu tanımladığını görebiliriz.
Özet (Çeviri)
'What is the human good? And how it could be possessed?' are one the main questions of ethics. These questions are also related to human nature and education which are connected to each other. This work aims to find an answer to these question by analyzing one of the greatest systematic philosopher in the history Aristotle and his ethical and educational thought. Aristotle' educational thought is related to his ethics and eudaimonia thought. Aristotle' s education thought is described as liberal education. But this liberal education has two different interpretations related to his ethics. First is the (similiar of traditional aristocratic Greek education) political form of liberal education that aims political and practical activities and developing character with activities, (etc. music, gymnastics, grammata) for these aims. We can say that, this form also contains inclusive interpretation about Aristotle' s eudaimoia thought which is identified as sum of moral virtues, practical wisdom and their relationships with emotions, actions and character. Second is the philosphical form of liberal education that aims 'for the sake of good activities' (theoria), these activities are also identifies human excellence (arete) and free choice. This form also contains intellectualist interpretation about Aristotle' s eudaimonia thought which is identified as single best human virtue (proper virtue): sophia (theoritical wisdom). After analyzing Aristotle's ethics and education thought related to his ethics, we can see that, Aristotle identifies philosophical form of liberal education that except the highest good and excellence of human as contemplation and theoritical activity.