Medya ve algı yönetimi; Türkiye ve Ukrayna karşılaştırması
Media and perception management: Turkey and Ukraine comparative analysis
  1. Tez No: 636302
  2. Yazar: ANNA SUKHODOLOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU KİHTİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu tez çalışmasında 2013 yılında Türkiye'de meydana gelen Gezi Protestoları ve 2014 yılında Ukrayna'da patlak veren Euromaydan (nam-ı diğer Onur devrimi) öncesinde, süresinde ve sonrasında uygulanan algı yönetimi teknikleri ve girdileri, algı yönetiminin araçları olan enformasyon savaşı, semantik savaş, mit ve kahraman yaratma, fiziksel uzam düzeltilmesi incelenmektedir. Çalışmanın hedeflerinin bir tanesi, her iki protestonun farklı sonuçlar doğurması nedeniyle çalışma sırasında ortaya çıkan bulgular doğrultusunda her iki ülkenin algı yönetimi konusundaki yetkinliği kıyaslama yapılarak bu sonuçları tetikleyen unsurları tespit etmesidir.
Özet (Çeviri)
In this thesis we're analyzing perception management technics, inputs and perception management tools such as information warfare, semantic war, myth creating, heroization and re-shaping of physical space that have been implemented before, during and afterwards Gezi Protests that took place in Turkey in 2013 year and Euromaidan protests (i.e. Revolution of Dignity) that shook Ukraine a year later, in 2014. One of the aims of this research is to make a comparative analysis of both countries' capability for reception management in the light of findings that have been emerged during preparation of this study and determine factors that have caused different results in these two cases.