Rusya–Ukrayna Savaşı'nda Twitter (X) ve Facebook üzerinden yürütülen propagandaların savaşın seyrine etkileri
The effects of propaganda conducted through Twitter (x) and facebook on the course of the war during the Russia-Ukraine War
  1. Tez No: 983367
  2. Yazar: AITADZH ALIEVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE MÜGE YAZGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kişilerarası İletişim Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Rusya-Ukrayna Savaşı (2022-) bağlamında Twitter (X) ve Facebook sosyal medya mecralarında yürütülen propaganda faaliyetlerinin savaşın seyrine etkilerini analiz etmektir. Çalışma, sosyal medyanın modern savaşlarda algı yönetimi ve kamuoyu oluşturmadaki rolünü incelemeyi hedeflemektedir. Araştırma, üç strateji üzerinde yoğunlaşmaktadır. Ukrayna ve Rusya'nın sosyal medya stratejilerini, bu stratejilerin uluslararası ve yerel algıya etkilerini ve savaşın diplomatik, stratejik seyrine katkılarını değerlendirmiştir. Araştırma kapsamında ölçüt örnekleme yöntemiyle seçilen Twitter (X) ve Facebook sosyal medya kanalı incelemeye dahil edilmiştir. Her kanalın ilgili temaya yönelik en popüler beş paylaşımı örnek seçilerek göstergebilimsel analiz uygulanmıştır. Sosyal medya paylaşımları eleştirel söylem analizi çerçevesinde değerlendirilmiştir. Araştırmada, Şubat 2022'den 31 Mart 2022 tarihleri arasında Zelenskyy'nin paylaşımları, Rus devlet medyası ve Türkiye'deki büyükelçilik hesapları incelenmiş; teyit.org raporları ve medya kaynakları veri olarak kullanılmıştır. Sosyal medyanın modern savaşlarda stratejik bir araç olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Çalışmada bulguların analizi ile Ukrayna'nın duygusal ve ajitasyon tarzında propaganda ile küresel destek kazandığı, Batı'dan silah ve ekonomik yardım aldığı görülmüştür.Buna karşılık, Rusya'nın propagandası sansür ve düşük erişim nedeniyle etkisiz kalmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the impact of propaganda activities conducted through Twitter (X) and Facebook within the context of the Russia–Ukraine War (2022–). The main purpose is to analyze how social media functions as a tool for perception management and public opinion formation in modern conflicts. The research focuses on three dimensions: the social media strategies of Ukraine and Russia, the influence of these strategies on both international and local perceptions, and their contributions to the diplomatic and strategic progress of the war. Within the scope of the study, Twitter (X) and Facebook were selected through criterion sampling. The five most popular posts related to each theme were analyzed using semiotic and critical discourse analysis methods. Data were collected from the posts of President Volodymyr Zelenskyy, Russian state media, and the Embassy of Russia in Turkey between February and March 2022. Reports from teyit.org and various media outlets were also utilized. Findings indicate that social media operates as a strategic communication tool in modern warfare. Analysis of the study's findings indicates that Ukraine gained global support through emotional and agitational propaganda, receiving weapons and economic aid from the West. In contrast, Russia's propaganda remained ineffective due to censorship and limited reach.