Fenoksi fosfazen türevi Schiff bazları ve bazı geçiş metal komplekslerinin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis characterization of phenoxy phosphazenes derivatives Schiff bases and its some transition metal complexes
- Tez No: 636317
- Danışmanlar: PROF. DR. NEBAHAT DEMİRHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anorganik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Fosfazenler yapısında –P=N- birimlerini bulunduran organik ve inorganik karaktere sahip moleküllerdir. Fosfazenler; lineer, siklik ve polimerik olmak üzere sınıflandırılmışlardır. Siklofosfazenler, literatürde en fazla çalışılan ve araştırmaları yapılan fosfor-azot bileşikleridir. Hekzaklorosiklotrifosfazen (HCCP-trimer), siklofosfazen ailesinin en önemli üyesidir ve pek çok fosfazen türevinin sentezinde başlangıç maddesi olarak kullanılmaktadır. HCCP molekülünün, yapısında bulunan aktif klor atomlarının farklı özelliklerdeki ligantlar ile (-OH, -NH, -SH aktif grupları içeren) nükleofilik ve elektrofilik ataklar sonucunda yer değiştirmesinden gaz sensör, biyolojik uygulamalar, sıvı kristal uygulamaları ve alev geciktirici malzemer gibi farklı özellikler taşıyan fosfazen türevleri elde edilmektedir. Çalışmamızda; başlangıç maddesi olarak 4.4,6.6-bis[spiro(2',2''-dioksi-1',1'' bifenil)]siklotrifosfazen (F1) literatürde belirtildiği gibi sentezlenmiştir. Daha sonra (F1) ve salisil aldehit reaksiyonundan yeni bir fosfazen bileşiği (F2) elde edilmiştir. Salisil aldehit grubu taşıyan (F2) bileşiğinin dodesilamin ile kondenzasyon reaksiyonundan salisilaldehit, fenoksi fosfazen ve lineer alkil gruplarını içeren 4.4,6.6-bis[spiro(2,2'-dioksi-1,1'-bifenil)]2,3-difenoksi-2-iminododesil siklotrifosfazen olarak isimlendirilen yeni bir Schiff bazi (F3) sentezlenmiştir. Daha sonra trimer ve salisilaldehit reaksiyonundan HCl çıkışı ile beraber heksa sübstitüe fosfazen bileşiği heksa(2-formil-fenil)siklotrifosfazen (F4) sentezlenmiştir sentezlenmiştir. (F4)'ün dodesil amin ile reaksiyonundan multifonskiyonel heksa sübstitüe Schiff bazı içeren heksa(fenoksi-2-iminododesil)siklotrifosfazen olarak isimlendirilen yeni bir fosfazen bileşiği elde edilmiştir (F5). Sentezlenen yeni fosfazen ligantları (F3 ve F5) IR, 31P-NMR ve LC-MS ile tanımlanmıştır. Çalışmamızda F3 ligandının Ru(II), Co(III), Ni(II) kompleksleri ve F5 ligandının Co(III) kompleksi sentezlenip IR, MS ile tanımlanmış, magnetik ve termik özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
hosphazenes are molecules with organic and inorganic character that contain -P=N- repeating units. Phosphazenes are classified as linear, cyclic and polymeric. Cyclophosphazenes are the most studied and the most researched phosphour-nitrogen compounds in the literature. Hexachlorocyclotriphosphazene is the most important member of phosphazenes compounds and it is used as reagent of many phosphazene derivatives. HCCP acquires different properties such as gas sensors, biological applications, liquid crystal applications and flame retardant materials by replacing chlorine atoms with electrophilic and nucleophilic attacks in its structure with different properties of ligands (-OH, -NH, -SH which are contain active group). In our study; as a starting material 4.4.6.6-bis[spiro(2',2''-dioxy-1',1''biphenyl)] cyclotriphosphazene (F1) was synthesized as specified in the literature. After that a new phosphazene compound 4.4,6.6-bis[spiro(2,2'-dioxy-1,1'-biphenyl)]2,3-diphenoxy cyclotriphpsphazene (F2) was obtained from the reaction of (F1) and salicyl aldehyde. A new Schiff base ligand (F3) is named 4.4,6.6-bis[(spiro(2,2'- dioxy-1,1'-biphenyl)]2,3-diphenoxy-2-iminododecyl containing salicylaldehyde, phenoxy phosphazene and linear alkyl groups was synthesized from the condensation reaction of this salicylaldehyde phosphazene compound (F2) with dodecylamine. After that, the hexa-substituted phosphazene compound; hexa(2-formyl-phenyl)cyclotriphosphazene (F4) was synthesized from the trimer and salicylaldehyde reaction with HCl output. Reaction of the hexa-substituted phosphazene compound (F4) with dodecyl amine derived a phosphazene compound containing the multifunctional hexa substituted Schiff base (F5) which is named hexa(phenoxy-2-iminododecyl)cyclotriphosphazene. The new synthesized phosphazene ligands (F3 and F5) were identified by IR, 31P-NMR and LC-MS. In our study, F3 ligand and its Ru(II), Co(III), Ni(II) complexes, F5 ligand and its Co(III) complex were synthesized and characterized IR, MS and investigated with magnetic and termic properties.