Preparation and characterization of magnetite nanoparticles by varıous methods
Çeşitli yöntemlerle magnetit nanotaneciklerin hazırlanması ve karakterizasyonu
  1. Tez No: 636318
  2. Yazar: HATİCE ARDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KADİR YURDAKOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Magnetit nanotanecikler, demir içeren akışkan malzeme, katalizör, pigmentler, manyetik kayıt ortamları, tıbbi teşhis ve tedavi olmak üzere çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. Taneciklerin büyüklüğü ve morfolojileri, elektriksel, optik ve manyetik özelliklerini etkiler ve kullanım alanlarını sınırlar. Sentez yöntemleri, nanotaneciklerin morfolojik homojenliğini ve boyut dağılımını belirlemektedir. Halen çeşitli marka ve modellerde çok sayıdaki yazıcıda kullanılmak üzere ithal edilen ve toner denilen baskı malzemeleri vardır. Bu malzemelerde değişik magnetik özellik gösteren demir tabanlı inorganik mineraller kullanılmaktadır. Çalışmada, yazıcı ve fotokopi cihazlarında kullanılmak üzere magnetit nanotanecik hazırlanması ve karakterizasyonu amaçlanmaktadır. Bu kapsamda, birlikte çöktürme, termal parçalanma, sol-jel sentez, ters misel sentezi, hidrotermal/solvotermal, sonokimyasal, mikrodalga, ve biyosentez gibi çeşitli sentez yöntemleri önerilmiştir. Magnetit nanotanecikleri, birlikte çöktürme ve solvotermal/hidrotermal yöntemlerle sentezlenmiştir. Magnetit nanotaneciklerin kararlılığı, oleik asit (OA), stearik asit (SA), sodyum dodesil sülfat (SDS), hekzadesil trimetilamonyum bromür (CTAB), (3-aminopropil)trietoksisilan (APTES), oleyil amin (OAm) heksadesiltrimethoksi silane (HDTMS) ile kaplanarak sağlanmıştır. Örneklerin karakterizasyonu, X-ışını kırınımı (XRD), Fourier Transform Infrared (FTIR), Thermogravimetric Analysis (TGA), Taramalı elektron mikroskopisi (SEM), X-ışını fotoelektron spektroskopisi (XPS) ve Titreşimli örnek magnetometrisi (VSM) gibi tekniklerle yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Magnetite nanoparticles are used in various fields including iron-containing fluid, catalyst, pigments, magnetic recording media, medical diagnosis and treatment. Size of the particles and their morphology, electrical, optical and magnetic properties and limit their use. Synthesis methods determine the morphological homogeneity and size distribution of nanoparticles. Currently there are printing materials called toners that are imported for use in many printers of various brands and models. Iron-based inorganic minerals with different magnetic properties are used in these materials. The aim of this study is to prepare and characterize magnetite nanoparticles for use in printers and photocopiers. In this context, co-precipitation, thermal synthesis, sol-gel synthesis, reverse micelle synthesis, hydro-/solvo-thermal, sonochemical, microwave, and biosynthesis have been proposed. Magnetite nanoparticles were synthesized by co-precipitation and solvothermal/ hydrothermal methods. Stability of the nanoparticles stability is achieved by coating with oleic acid (OA), stearic acid (SA), sodium dodecyl sulfate (SDS), hexadecyltrimethylammonium bromide (CTAB), (3-aminopropyl)triethoxysilane (APTES), oleyl amine (OAm) and hexadecyltrimethoxysilane (HDTMS). Characterization of the prepared samples was performed by techniques such as XRD, FTIR, TGA, SEM, XPS and VSM.