Malatya'da yetişen kirazların tohumlarının yağ eldesi ve karakterizasyonu
Seeds of cherry growing in Malatya oil production and characterization
  1. Tez No: 636380
  2. Yazar: SULTAN NALÇACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNUS ÖNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Kimya Mühendisliği, Chemistry, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Yapılan tez çalışmasında farklı kiraz türlerinden elde edilen çekirdeklerin ekstraksiyon yöntemi ile yağının eldesi ve analizleri gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın amacı atık materyal olarak ortaya çıkan kiraz çekirdeğinin gıda endüstrisinde kullanım olanakları için değerlendirmektir. Kullanılan materyaller Kayısı Araştırma Enstitüsü bahçesinden temin edilmiştir. Çalışmanın ilk aşaması, kiraz ağacının fenolojik gözlemleri, çiçeklenme, tomurcuklanma, meyveye dönüşümünden oluşmaktadır. İkinci aşama ise meyvenin pomolojik analizler ve son olarak çekirdek ve çekirdek yağının eldesi ve analizlerini kapsamaktadır. Çalışmada 6 çeşit (Sweet Heart, Ziraat 0900, Starks Gold, Dalbastı, Lambert ve Hardy Giant) kiraz türünün SÇKM, pH, asitlik, % meyve verim, renk analizleri (L*a*b), yağ oranı, toplam antioksidan kapasite, toplam fenolik madde (TFM), fenolik bileşenler, yağ asidi kompozisyonu, XRD, FTIR, SEM analizleri yapılmıştır. Çalışmanın sonucunda; kiraz meyvelerinin toplam antioksidan kapasite ve fenolik bileşenlerce çekirdeklerinden elde edilen yağların oleik asit ve linoleik asitçe zengin içeriğe sahip olduğu bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Kiraz Çekirdeği, Hekzan, Oleik Asit.
Özet (Çeviri)
In the thesis study, the extraction method and analysis of the oil obtained from different types of cherry kernels were carried out. The aim of the study is to evaluate the use of cherry seeds as waste material in the food industry. The materials used were obtained from the garden of apricot Research Institute. The first phase of the study consists of phenological observations of the cherry tree, flowering, budding, transformation into fruit. The second phase involves pomological analysis of the fruit and finally the acquisition and analysis of the core and core oil. 6 kinds of study (Sweet heart, 0900 Ziraat, Starks Gold, Dalbasti, Lambert and Hardy Giant) SCKM cherry type, PH, acidity % in fruit yield, color analysis (L*a*b*), fat content, total antioxidant capacity, total phenolic compounds (TFM), phenolic compounds, fatty acid composition, XRD, FTIR, SEM analyses are reviewed. As a result of the study, it was found that the oils obtained from the nuclei of cherry fruits by the total antioxidant capacity and phenolic components have a rich content of oleic acid and linoleic acid. KEYWORDS: Cherry Seeds, Hexane, Oleic Acid.