Öğretmen adaylarının kültürlerarası duyarlılık ve empati düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between prospective teachers' intercultural sensitivity and empathy levels
- Tez No: 636396
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırmanın amacı öğretmen adaylarının kültürlerarası duyarlılık ve empati düzeylerini çeşitli değişkenler açısından incelemektir. Araştırmanın, öğretmen adaylarının kültürlerarası duyarlılık ve empati düzeylerinin bazı değişkenlere göre karşılaştırıldığı bölümde, nicel araştırma yöntemlerinden betimsel araştırma kapsamındaki genel tarama; öğretmen adaylarının kültürlerarası duyarlılık ve empati düzeyleri arasındaki ilişkinin incelendiği bölümde ise korelasyonel (ilişkisel) araştırma modeli kullanılmıştır. Çalışmada veri toplama araçları olarak Chen ve Starosta (2000) tarafından geliştirilen ve Üstün (2011) tarafından Türkçeye uyarlanan“Kültürlerarası Duyarlılık Ölçeği”ve Lawrence, Shaw, Baker, Baron-Cohen ve David (2004) tarafından geliştirilen Kaya ve Çolakoğlu (2015) tarafından Türkçeye uyarlanan“Empati Düzeyi Belirleme Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde frekans, yüzde, aritmetik ortalama, puanlar normal dağılım sergilemediğinden çoklu karşılaştırmalar için, parametrik bir test olan ANOVA'nın karşılığı Kruskal Wallis testi ve T-testinin karşılığı Mann Whitney U testi uygulanmıştır. Öğretmen adaylarının kültürlerarası duyarlılık ve empati düzeyleri arasındaki ilişki ise Spearman Brown sıra farkları korelasyon katsayısı ile hesaplanmıştır. Verilerin analizi sonucunda öğretmen adaylarının kültürlerarası duyarlılık ve empati düzeylerinin yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmen adaylarının kültürlerarası duyarlılık düzeylerinin okudukları bölümlere göre anlamlı bir farklılık oluşturduğu saptanmıştır. Öğretmen adaylarının empati düzeylerinin ise okudukları bölümlere göre duygusal tepki alt boyutunda, cinsiyetlerine göre bilişsel empati ve sosyal beceriler alt boyutunda, yetiştikleri yerleşim birimine göre sosyal beceriler alt boyutunda, yurt dışında bulunma değişkenine göre duygusal tepki alt boyutunda anlamlı bir fark oluşturduğu saptanmıştır. Öğretmen adaylarının kültürlerarası duyarlılık düzeyleri ile empati düzeylerinin tüm alt boyutları arasında ise orta düzeyde pozitif yönde anlamlı ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the intercultural sensitivity and empathy levels of prospective teachers in terms of various variables. In the section where the intercultural sensitivity and empathy levels of prospective teachers are compared according to some variables, the general screening model within the scope of descriptive research, which is one of the quantitative research methods, was used. Correlational (relational) research model was used in the section that examines the relationship between prospective teachers' intercultural sensitivity and empathy levels. In this study,“Intercultural Sensitivity Scale”developed by Chen and Starosta (2000) and adapted to Turkish by Üstün (2011) and“Empathy Level Determination Scale”, which was developed by Lawrence, Shaw, Baker, Baron-Cohen and David (2004) and adapted to Turkish by Kaya and Çolakoğlu (2015), were used as data collection tools. Since frequency, percentage, arithmetic mean, and scores did not show normal distribution in the analysis of the data, Kruskal Wallis test, which is the parametric test ANOVA, and Mann Whitney U test, were used for multiple comparisons. The relationship between intercultural sensitivity and empathy levels of prospective teachers was calculated with Spearman Brown rank difference correlation coefficient. As a result of the analysis of the data, it was concluded that prospective teachers' levels of intercultural sensitivity and empathy were high. It has been determined that intercultural sensitivity levels of prospective teachers make a significant difference according to the departments they study. It was determined that the levels of empathy of prospective teachers made a significant difference in the emotional response sub-dimension according to the departments they study, in the cognitive empathy and social skills sub-dimension according to their gender, in the social skills sub-dimension according to the settlement where they were grown, and in the emotional response sub-dimension according to the presence abroad. A moderately positive positive correlation was found between the intercultural sensitivity levels of prospective teachers and all the sub-dimensions of empathy.