Akademisyenler açısından anlamlı çalışma
Meaningful work for academic profession
  1. Tez No: 636397
  2. Yazar: MOHAMMED TAUFIQ ALHASSAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ SEÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmanın amacı Gana'lı akademisyenler açısından anlamlı çalışmayı incelemektedir. Çalışma psikolojisi alanının önemli konularından bir haline gelen anlamlı çalışmayı açıklayacağı varsayımıyla, Gana Cumhuriyeti'nde görevli olan toplam 120 akademisyenden (%78,3 erkek, %21,7 kadın) anket yoluyla veri toplanmıştır. Anlamlı Çalışma, Steger ve diğerleri (2012) tarafından geliştirilmiş olan Work and Meaning Inventory (Çalışma ve Anlam Envanteri) ile ölçülmüştür. Çalışmada, gelir ve akademik pozisyona göre anlamlı çalışma algısının farklılaştığı sonucu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the meaningful work for academics from Ghana. With the assumption that it will explain the meaningful work that has become one of the important topics in the field of work psychology, data was collected from a total of 120 academics (78.3% men, 21.7% women) who were employed in the Republic of Ghana. Meaningful Work was measured by Work and Meaning Inventory developed by Steger et al. (2012). In the study, it is obtained that the perception of meaningful work differs according to income and academic position.