İhracat pazarlama planlaması ve pazarlama etkinliğinin ölçülmesi; Türk gıda sektöründe bir uygulama
Export marketing planning and the marketing effectiveness measurement; an application in Turkish food industry
- Tez No: 63641
- Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
ÖZET Küreselleşme sürecinde dünya pazarlarındaki yeni yönelimler ve süregelen değişimler işletmelerin ihracat pazarlama etkinliklerim planlamalarını kaçınılmaz hale getirmiştir. Bu tez çalışması işletmelere ihracat pazarlama planı hazırlamada bir kılavuz olma özelliğine sahiptir. İhracat pazarlama planlaması sürecinde, pazarlama araştırması vasıtasıyla durum analizi olarak adlandırılan ihraç pazarlarındaki tüketiciler, rekabet, politik ve ekonomik durum, yasal ortam, teknoloji gibi çevresel etmenlerin kapsamlı olarak incelenmesi ve elde edilen bilgilerin ışığı allında hedef pazarların belirlenmesi gerekmektedir. İhracat pazarlama planlaması sürecinde daha somaki aşamada işletmenin seçilen hedef pazardaki amaçlarının işletmenin ana planı ile ilişkili olarak saptanması ve bu amaç ve hedeflere ulaşmada izlenecek stratejilerin formülize edilmesi planlamanın çatısını teşkil etmektedir. İşletmenin pazarlama karması bileşenlerini oluşturan ürün, fiyat, dağılım, tutundurma ile ilgili strateji ve politikaların ulaşılmak istenen hedef pazar ve pazar özelliklerine adapte edilmesi önem taşımaktadır. İhracat pazarlama faaliyet programının hazırlanması ve planın icrası için ihracat pazarlama bütçesinin oluşturulması planlamanın daha sonraki aşamasını teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the course of globalization, new trends and new developments in world markets have inevitably obliged companies to make plans for their export marketing activities. In the process of export marketing planning, through marketing research, environmental effects such as consumers, competition, political and economical situation, regulations and technology in the ewport markets should be thoroughly investigated. By evaluating the identified market opportunities and available company resourses embracing finance, personnel, production, research and development, the selection of markets should be pointed out and the objectives of the company in these markets should be stated. Planning for export marketing involves the process whereby the company must decide on the strategy to adopt in relation to its markets. In the last stage of the export marketing planning process, the implementation and control of the plan take place.