Blefarit ve şalazyon tanısı almış hastalarda demodex folliculorum ve demodex brevis görülme sıklığı ve bazı esansiyel yağların in vitro akar yaşam süresine etkileri
The prevalence of demodex folliculorum and demodex brevis in patients diagnosed with blepharitis and chalazion and the effects of some essential oils on in vitro lifespan
  1. Tez No: 636438
  2. Yazar: ŞERİFE AKKÜÇÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM MAKBULE KAYA, PROF. DR. UĞUR USLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Parazitoloji, Parasitology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Parazitoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Demodex folliculorum ve Demodex brevis insan cildinde yaygın görülen, blefarit ve şalazyona sebep olabilen ektoparazitlerdir. Tedavisi oldukça uzun zaman alabilen oküler demodikozis için çay ağacı yağı gibi doğal ürünler kullanılmaktadır. Çalışmamızın amacı blefarit ve şalazyon tanısı alan hastaların kirpiklerinde Demodex spp., yaygınlığını belirlemek ve bazı esansiyel yağların in vitro akar yaşam süresine etkilerini araştırmaktır. Bu araştırmaya blefarit tanısı almış 330 hasta, şalazyon tanısı almış 70 hasta ve herhangi bir oküler problemi olmayan 130 gönüllü dahil edilmiştir. Hasta kirpikleri ışık mikroskobunda ×40, ×100 ve ×400'lük büyütmelerde incelenmiştir. Demodex tür tayini yapılarak, mineral yağ, çay ağacı yağı, çörek otu yağı, sarı kantaron yağı, adaçayı yağı ve kekik yağı'nın akarları öldürme süreleri kaydedilmiştir. En başarılı sonuç alınan kekik, çay ağacı ve adaçayı yağlarının GC/MS yöntemiyle etken maddeleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Demodex folliculorum and Demodex brevis are common ectoparasites on skin that also can lead to blepharitis and chalazion. Natural products such as tea tree oil are used for ocular demodicosis, which can take a long time to treat. The aim of our study is to determine the prevalence of Demodex spp. in eyelashes of patients diagnosed with blepharitis and chalazion and to investigate the effects of some essential oils on in vitro mite lifespan. This study included 330 patients diagnosed with blepharitis, 70 patients diagnosed with chalazion and 130 volunteers without any ocular problems. Patient eyelashes were examined under a light microscope at magnifications of × 40, × 100 and × 400. Demodex species were determined and the killing times of mineral oil, tea tree oil, black seed oil, St. John's Wort oil, sage oil and thyme oil were recorded. The active ingredients of thyme, tea tree and sage oils with the most successful results were determined by GC / MS method.