Konaklama sektöründe butik otel trendi: Ankara örneği
Boutique hotel trend in hospitality sector: Sample of Ankara
- Tez No: 636443
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GONCA GÜZEL ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm ve Otelcilik İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm ve Otel İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Zincir ve uluslararası otellerin sunduğu standart hizmetlere karşılık, alternatif olarak 1970'li ve 1980'li yıllarda butik otel kavramının ortaya çıktığı ve hızla yaygınlaştığı görülmektedir. Çalışmanın konusunu oluşturan“Konaklama sektöründe butik otel trendi: Ankara örneği”butik otellerin hızlı gelişimini ve yaygınlaşmasının altında yatan etkenleri ele almaktadır. Misafirin kendisini özel hissetmesini sağlayan, kendi tarzları ile sundukları konforu ve lüksü, müşterilerine farklı deneyimler yaşatması ve müşteri memnuniyetine odaklanılması, butik otellerin hızla yaygınlaşmasında en önemli etkenler olmuştur. Bunun yanında farklı mimari yapıları, işletme ve pazarlama anlayışları ile dikkat çeken butik oteller, kapasiteleri ile az sayıda tüketici grubuna hitap etmeleri, müşterinin ihtiyaç duyduğu tatil anlayışını sunmaları sayesinde bugün olduğu gibi ilerleyen zamanlarda da daha fazla talep göreceğini göstermektedir. Araştırma 2019 yılında Ankara'da faaliyet gösteren butik otelleri kapsamaktadır. Kültür ve Turizm Bakanlığı 2018 yılı verilerine göre Ankara'da 11 butik otel faaliyet göstermektedir. Ankara'daki butik oteller farklı ilçelerde bulunmaktadır. Butik oteller arasından istatistiki bilgilere göre müşteri yoğunluğu fazla olan 8 butik otel belirlenmiştir. Bu butik otellerde araştırma sürecinde konaklamış olan müşteriler arasından örneklem olarak seçilmiş 60 kişi ile çalışma yürütülmüştür. Ankara bölgesinde faaliyet gösteren butik otellerin de bölgenin tanıtımına daha faydalı olmaları, turizm gelirlerinin artması amacıyla neler yapabilecekleri konusunda nitel araştırma yöntemlerinden faydalanılarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In exchange for the standard services offered by chain hotels and international hotels, as an alternative in the 1970s and 1980s, the concept of boutique hotels emerged and showed a rapid widespread. The main subject of this work „The hospitality sector boutique hotel trend: Ankara example‟ is a study to investigate the underlying factors that cause the rapid development and expansion of boutique hotels. Making the guest feel special, offering comfort and luxury, providing different experiences with their unique styles, with their focused customer satisfaction has been some of the causes of the boutique hotels‟ popularity. The boutiqe hotels show architectural variety. The boutique hotels demand attention with their unique operations systems and diverse marketing styles. Their capacity for addressing a small number of consumer groups increased their capability to offer what the consumer needs throughout their stay. Therefore, their place in this industry is cemented for now and future. The presented research covered the active eleven boutique hotels in Ankara in 2019. The Ministry of Culture and Tourism provided the researcher whit the names of the current eleven boutique hotels in operation. Since the boutiqe hotels in Ankara were in different districts fort his study, eight boutique hotels with high customer density were determined. Sixty customers who stayed in the selected eight boutique hotels were contacted, and their responses were used to afford input in this study. This qualitative researh was based on increased regional familiarity towards the improvement in the tourism income in Ankara. Boutique hotels operating in Ankara, were studied to provide benefit to the region and to improve the area‟s tourism income.