Vergi kanunlarının uygulama alanı ve Türk Vergi Hukukunda yorum müessesesi
The Legislation of tax rules and the interpretation system of Turkish Tax Law
  1. Tez No: 63648
  2. Yazar: ALİ ÖZKUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTAÇ EKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Hukuk, Economics, Law
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mali Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET Vergi kanunları, ülkenin siyasi sınırlan içerisinde ve gümrük sınırlan dışındaki alanda uygulanır. Her ülkenin vergi kanunları, bu sınırlar içerisinde ekonomik faaliyet gösteren yerli ve yabancı tüm insanlar ile nerede fâaliyet gösterirse göstersin uyruğuna tabi vatandaşlarına uygulanır. Yorum, tüm hukuk dallarında olduğu gibi vergi hukukunun uygulanmasında da önemlidir. Vergi Hukukunda, kanun hükümleri uygulanırken yorum yöntemlerin göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Vergi hukukunda, olayların çözümünde önce kanunun Lafzına, daha sonra maddelerin kanun içindeki konuluş biçimi ve diğer maddelerle ilişkisine, kanun konulurken gerekçelerine ve en sonda kanunun konuluş amacı ve ruhuna bakılarak yorum yapılır. Bu da olayların çözümünün doğru ve net olmasını sağlar. Yorumu yapan kesime göre yorumun sonucunda hem olay çözümlenir hem de hukuk genişletilmiş ve geliştirilmiş olur. Vergi Hukuku özellikle yargı organlarınca ve bilim adamlarınca yapılan yorumlar sonucunda oldukça gelişme ve ilerleme göstermiştir. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Interpretation is important in the application of tax law as well as in all other law branches. In tax law, methods should be considered while the laws are applied. In tax law when analysing the events interpretation is made according to appearence of law and then the way of putting the articles in the law and the relationsof these articles with the others and when passing a low, interpretations is made according to the justifications of a law and at last according to the give of passing a law. This process makes the solutions, of events clear and correct. At the and of the interpretation, according to the interpreter, not only the event is analysed but also the law is made wider and is developed. Tax laws made a great progres due to the interpretations of especially the economists and adjudi catory organs. VII