Muğla Yeşilyurt el dokumacılığı günümüzdeki durumu ve yeni tasarımlar
- Tez No: 63647
- Danışmanlar: DOÇ. İSMAİL ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Muğla'nın bir kasabası olan Yeşilyurt yöresi el dokuması kumaşları, geçmişte ihtayaçları için dokunurken günümüzde dış piyasaya ve hatta yurt dışına ihraç edilecek tercih durumuna gelmiştir. Bunu da ülkemizde özellikle giyim ve ev tekstilinde belli bir çizgiye sahip, Beymen Firması üstlenmiştir. El tezgahlarında dokunan bu kumaşları oluşturan öğeler, yöresel özellikler, dokuma teknolojisi ve hammadde yapısı incelenmiştir. Bu kumaşlar herkesin kullanacağı nitelikte ve evrensel moda literatüründe yeralacak karakterde kumaşlar olduğu sonucuna varılmıştır. Tezimde yöre ile ilgili bilgi, dokuma ürün çeşitleri, teknolojisi, örgü türleri, renkler, malzeme kullanım alanlarının çeşitleri bu kumaşlardan yola çıkarak hazırlanan yeni kumaş tasarımları, kumaş analizleri ve kullanım konularını sunmayı amaçladım. iv
Özet (Çeviri)
SUMMARY Hand made textile of Yeşilyurt region which is one of the districts of Muğla's was moven for their own needs in the past, but nowadays they are produced for selling in the market and also has came to a position preferable for exporting. In our country this task has been undertaken by company called Beymen especially in dressing and home textile. The elements which form the fabrics woven by weavinglays table and regional qualities are considered. These fabrics are in a quality which can be used by everybody with their weaving technology and material structure. They have a characteristic which is permanent in universal fashion literature. In my thesis I aim to present the information related with the region, kinds of texture products, technology of texture, types of weaving, colors, material the kinds of their usage areas, new texture projects based on the fabrics mentioned, the analysis of fabrics and their usage subjects. In this thesis Yeşilyurt country connection knowledge, woven various colours, materials, using wide and this texture's from start new texture desing project texture analysies and using subject I purpose presents in my thesis.