İlköğretim okulu öğretmenlerinin okul müdürlerinin güdüleyici davranışları gösterme derecelerine ilişkin algı ve beklentileri
Perceptions and expectations of elemantary teachers about school principals motivating behaviors
  1. Tez No: 63649
  2. Yazar: SEMİHA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ABDURRAHMAN TANRIÖĞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Denetimi ve Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET ilköğretim okulu öğretmenlerinin kendi okul müdürlerinin güdüleyici davranışları gösterme düzeylerine ilişkin algı ve beklentilerinin belirlenmeye çalışıldığı bu araştırma üe, okul müdürlerinin gösterdigj güdüleme davranışlannın düzeyini ve etkili bir güdüleme politikasının izlenmesi için neler yapılması gerektiğini saptamak amaçlanmaktadır. Araştırmada“öğretmenlerin Bireysel ve Mesleki özellikleri ve Yöneticilerin Güdüleme Davranışlan”adlı anket veri toplama araa olarak kullanıldı. Toplam 82 yargı maddesinden oluşan anket beş dereceli Iikert ölçeği tipindedir. Araştırmanın evrenini, izmir ili metropol alanı içindeki ilköğretim okullarında çalışan öğretmenler oluşturmaktadır, örneklern seçiminde okulların bulunduktan sosyo-ekonomik çevre dikkate alınmış ve toplam 190 öğretmen anket yanıtlamıştır. Araştırmada elde edilen verilerin çözümlenmesinde ortalama, standart sapma, t testi ve tek yönlü varyans analizi kullanılmış, varyans analizinde değişkenler arasındaki farkın kaynağı Scheffe anlamlılık testiyle bulunmuştur. Araşürmanın bulgulan şunlardır. 1. Okul müdürlerinin güdüleyici davranışlan gösterme derecelerine ilişkin öğretmenlerin algılan, cinsiyete göre önemli bir farklılık göstermektedir. Erkek öğretmenler kadın öğretmenlere göre okul müdürlerini güdüleyici davranışlar göstermeleri bakımından daha olumlu bulmaktadırlar. 2. Okulun bulunduğu çevrenin sosyo-ekonomik durumuna göre, alt düzey okullarda çalışan öğretmenler, orta ve üst düzey okullarda çalışanlara göre okul müdürlerini güdüleyici davranışlan gösterme düzeyi açısından daha olumsuz değerlendirmektedirler. 3. Okul müdürlerinin güdüleyici davranışlan göstermelerine ilişkin 1. ve 2. kademe öğretmenleri farklı beklentilere sahiptirler. 2. Kademe öğretmenleri 1. kademe öğretmenlerine göre okul müdürlerinden daha fazla güdüleme davranışı göstermelerini istemektedirler. 4. Okul müdürlerinin güdüleyici davranış gösterme düzeylerine ilişkin öğretmenlerin algı ve beklentileri arasmda önemli bir farklılık vardır, öğretmenler okul müdürlerinin halen gösterdikleri güdüleme davranışlannın düzeyini düşük bulmaktadırlar. III
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this study is to determine the perceptions and expectations of the Elementary Training School teachers towards their principals behaviors that motivate themselves and to offer some suggestions in order to reinforce the motivation policy in our elementary schools. The data of the study was collected by administering“Motivating Behaviors of Administrator Inventory”developed by the researcher. The instrument has 82 items in likert type The population of the study includes all elementary school teachers working in the city of Izmir. The sample was composed of 190 teachers who have been drawn from the three different socio-economic school districts. In order to analyze the data collected, several statistical techniques had been used such as mean, standard deviation, t-test, one way analysis of variance and Scheffe significance test. After analyzing the data the following findings have been reached: 1. There is a significant difference between the perceptions of the teachers towards their principals motivating behaviors and their sexes. Male teachers' perceptions about their principals motivating behaviors have been found more positive than female teachers. 2 There is a significant difference between the perceptions of the teachers working in different socio-economic school districts. The motivating behaviors of the principals had been evaluated more negatively by the teachers who are currently working at relatively lower socio-economic school district than the teachers working for middle and higher socio-economic school districts. 3. There is a significant difference between the perceptions the first level and second level teacher towards the motivating behaviors of the principals. The teachers working at the second level have more expectations from the principals in terms of motivating behaviors than the first level teachers. 4 There is a significant difference between the perceptions and the expectations of the teachers towards the motivating behaviors of the principals. The degree of the motivating behaviors of the principals are being displayed currently have been found very low by all teachers. IV