Değişen güvenlik algısı ve Türk savunma sanayinde yaşanan dönüşüm
Changing security perception and transformation in Turkish defense industry
- Tez No: 636486
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA ALBAYRAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Uluslararası İlişkiler, Defense and Defense Technologies, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Ulusal güvenlik politikalarının belirlenmesinde, karar alıcıların iç ve dış risk/tehdit algıları ile ülkeyi ve diğer aktörleri nasıl yorumladıkları büyük rol oynar. Bu doğrultuda hazırlanan yol haritaları ışığında savunma sanayi, gerek beka, düzen ve istikrarın korunmasında gerekse ülke refahının artışında görev alır. Mevcut tez, kuruluşundan bugüne Türkiye'nin ve uluslararası düzenin nasıl inşa edildiğini ve ileri sürülen iç ve dış risk/tehditlerin savunma sanayinin kurumsal yapısı ve üretim süreçlerine nasıl yön verdiğini ortaya koymaktadır. Türkiye'de güvenliğin kavramsal dönüşümünden yola çıkan araştırma, sınırların korunması veya bölücülükle mücadele gibi farklı sorumluluklar çerçevesinde gerek devlet teşvikleri gerekse özel teşebbüs eliyle ilerleyen savunma sanayinin teknoloji seferberliğine ve giderek yerlileşen çıktılarına ışık tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
Decision makers' internal and external threat perceptions and evaluation of their country and other actors play a great role in defining national security policies. With respect to the roadmaps thus prepared, the defense industry contributes to the purposes of survival, order and stability while simultaneously boosting national prosperity. This thesis offers a chronological and comparative analysis as to how Turkey and the international order was constructed and how internal/external threat perceptions had an impact on the defense industry's institutional framework and manufacturing processes. Starting with the conceptual evolution of security in Turkey, the research sheds light on the defense industry's technological mobilization and increasingly indigenous outputs against the backdrop of state support and private entrepreneurship to shoulder various responsibilities like border protection and counterinsurgency.