Cinsiyetçilik, güç eşitsizliği ve taciz: Kadın girişimcilerin deneyimleri
Gender, inequality of power and harassment:Experiences of women entrepreneurs
- Tez No: 636504
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEHAN ÇAKİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırmanın amacı; kadın girişimciliğinde karşılaşılan tacizlerin, güç eşitsizliği ve cinsiyetçilik ile ilişkilendirilmesidir. Bu kapsamda; kadın girişimcilerin karşılaştıkları taciz türlerinin, çevresinin ve tacizle mücadele yollarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Nitel araştırma olarak tasarlanan bu araştırmanın verileri; yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak, kartopu örneklemeyle seçilen 31 kadın girişimciden elde edilmiştir. Verilerin analizinde frekans ve içerik analizi yöntemlerinden yararlanılmıştır. Araştırmanın önemli bulguları şunlardır: Kadın girişimciler iş hayatında, genellikle en az bir taciz türüyle karşılaşmaktadır. En sık karşılaşılan taciz türleri; psikolojik ve sözlü tacizdir. Taciz, kadın girişimciliğinde hem itici hem de çekici bir faktördür. Güç eşitsizliği ve taciz arasındaki ilişki anlamlandırılmıştır. Hemcinsler arasında da güç eşitsizliği vardır. Cinsiyet temelli ön yargılar ve finansman eksikliği, kadın girişimciliğinde karşılaşılan en önemli engellerdir. İşin niteliği, güç unsurları, deneyim ve maddiyat, kadın girişimciliğinde tacize etkisi olan kavramlardır. Özgüven, tacizle mücadelede en önemli faktördür. Taciz stres oluştursa da genellikle işi bırakmaya veya değiştirmeye neden olmamaktadır. Taciz, kadın girişimciliğinde hırslandırıcı etki yapmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is association of harassment in women's entrepreneurship with inequality of power and sexism. In this context; It is aimed to determine the types of harassment which women entrepreneurs experience, harassment's environment and ways to fight against harassment. Designed as a qualitative study, the data was collected from 31 women entrepreneurs which selected with snowball sampling using a semi-structured interview form. Frequency and content analysis methods are used to analyze the data. The important findings of the study are follows; women entrepreneurs are often experience at least one type of harassment in business. The most common types of harassment are psychological and verbal. The relation between power inequality and harassment has been made proved. There is also power inequality is amongst the same sex. Prejudices and lack of funding are the most important barriers to women's entrepreneurship. The nature of venture, power sources, eperience and materiality are concepts that have an trigger off harassment in women's entrepreneurship. Gender- based Harassment at women's entrepreneurship is a driving and attractive force. Self- confident is the main factor in combating harassment. Although harassment is stresfull it doesn't cause quitting or changing the job. Harassment has an ambitious effect on women's entrepreneurship.