Genç yetişkinlerin sosyal medya bağımlılıkları, sosyal medya kullanım amaçları ve romantik ilişki doyumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between social media addictions, social media usage purposes and romantic relationship satisfaction of young adults
  1. Tez No: 636508
  2. Yazar: AHSEN KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. EBRU KUŞCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Gençler arasında sosyal medya kullanımının artması ile sosyal ilişkiler, sosyal ağlara taşınmıştır. Bu ilişkilerden biri de romantik ilişkilerdir. Bu bağlamda sosyal medya kullanımı ve romantik ilişkiler ile ilgili bir araştırma yapma gereği duyulmuştur. Bu araştırmanın amacı, genç yetişkinlerin sosyal medya bağımlılıkları, sosyal medya kullanım amaçları ve algıladıkları romantik ilişki doyumları arasındaki ilişkiyi incelemektir. İlişkisel tarama yönteminin kullanıldığı araştırmanın örneklemini uygun örnekleme ile belirlenen romantik ilişkisi olan ve sosyal medya kullanan 372 genç yetişkin oluşturmaktadır. Katılımcılara Sosyal Medya Bağımlığı Ölçeği, Sosyal Medya Kullanım Amaçları Ölçeği, Algılanan Romantik İlişki Kalitesi Ölçeği ve araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu uygulanmıştır. Verilerin analizi için SPSS paket program kullanılmıştır. Araştırmada iki değişken ortalamaları arasındaki ilişkiler için t testi, ikiden fazla değişken ortalamaları arasındaki farkın anlamlılığı için tek yönlü varyans analizi, sosyal medya kullanım amaçları ve sosyal medya bağımlılığının romantik ilişki doyumu üzerindeki etkisini incelemek amacıyla regresyon analizi yapılmıştır. İstatistik analizler sonucunda sosyal medya üzerinden tanışma ve flört etme durumunun sosyal medya bağımlılığını yordadığı bulunmuştur. Ayrıca partnerleriyle sosyal medya üzerinden tanışan ve flört eden katılımcıların sosyal medya bağımlılıkları, partnerleriyle sosyal medyadan tanışıp flört etmeyenlere göre yüksek bulunmuştur. Yine sosyal medya üzerinden tanışan ve flört eden katılımcıların sosyal medya kullanım amaçları puanları, sosyal medyadan tanışıp flört etmeyen katılımcılara göre daha yüksek bulunmuştur. Araştırmada ilişki süresi arttıkça romantik ilişki doyumunun arttığı saptanmıştır. Romantik ilişki doyumunun cinsiyete göre anlamlı olarak farklılaşmadığı ortaya konmuştur. Sosyal medya bağımlılığı kadınlarda daha yüksek bulunmuştur. Sosyal medya kullanım amaçları ve sosyal medya bağımlılığı değişkenlerinin romantik ilişki doyumunu yordamadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Social relations have been moved to social networks, with the increasing use of social media among young people. One of these relationships is romantic relationships. In this context, it was necessary to conduct a research on social media use and romantic relationships. The general aim of this study is to examine the relationship between the social media usage purposes, social media addictions and perceived romantic relationship satisfaction of young adults. The sample of the research using the relational screening method consists of 372 young adults who have a romantic relationship determined with purposeful sampling and use social media. Social Media Addiction Scale, Social Media Usage Purposes Scale, Perceived Romantic Relationship Satisfaction Scale and Personal Information Form prepared by the researcher were applied to the sample group. SPSS package program was used for data analysis. In the research, t test for the relationships between the two variable averages, one-way analysis of variance for the significance of the difference between more than two variable averages, regression analysis was carried out to examine the effects of social media addiction on romantic relationship satisfaction. As a result of the analysis, it was found that meeting and flirting over social media predicted social addiction and the social media addiction of the participants who met and flirted over social media was found higher than those who did not flirt from social media. Anew, meeting and flirting on social media and social media usage purposes scores were found higher than the participants who did not meet on social media. It has been determined that as the relationship duration increases, romantic relationship satisfaction increases. No significant difference was found between gender and romantic relationship satisfaction. Social media addiction was higher in women. It has been determined that social media usage purposes and social media addiction variables do not predict romantic relationship satisfaction.