An investigation of the sources of demotivation affecting development of speaking skill in foreign language
Yabancı dilde konuşma becerisinin gelişimini etkileyen demotivasyon kaynaklarının incelenmesi
  1. Tez No: 636509
  2. Yazar: YILDIZ İSAOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVİNÇ ERGENEKON EMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Genel tarama modeline uygun olarak yürütülen bu çalışmanın amacı öğrencilerin İngilizce konuşmaya yönelik motivasyonlarını azaltan faktörlerin araştırılması ve bu faktörlerin bazı değişkenler açısından incelenmesidir. Araştırmanın örneklemini Ankara ilinde Anadolu liselerinde okuyan 566 öğrenci oluşturmaktadır. Veri toplamak için 48 madde ve 4 boyuttan oluşan Konuşma Demotivasyonu Ölçeği geliştirilmiştir. Ölçeğin güvenirlik değeri hesaplandığında, croanbach Alpha değeri .93 bulunmuştur. Veriler analiz edilirken aritmetik ortalama, standart sapma, korelasyon ve çoklu varyans analizi (MANOVA) kullanılmıştır. Araştırma sonucunda öğrencilerin İngilizce konuşmaya yönelik başlıca demotivasyon kaynağının dersin özellikleriyle ilgili faktörler olduğu bulunurken en az demotive eden faktörlerin ise öğretmenle ilgili olduğu bulunmuştur. Buna ek olarak, İngilizce konuşma demotivasyonu ve cinsiyet arasında anlamlı bir korelasyon bulunamamıştır. Ancak konuşma demotivasyonuna sebep olan faktörler ile İngilizce yeterliliği, yurt dışında bulunma, özel ders alma veya İngilizce kursuna gitme, İngilizce yayın izleme, sohbet uygulamalarını ve İngilizce web sitelerini kullanma durumlarına göre anlamlı farklılık göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study, which was conducted according to a survey design, is to investigate demotivational factors towards speaking English for students and examine these factors according to some variables. The sample of this study is composed of 566 students studying at Anatolian high schools in Ankara. For data collection, Speaking Demotivation Scale, consisting of 48 items and 4 sub-dimensions, was developed by the researcher. As for the reliability, Cronbach Alpha coefficient was calculated .93 for the total scale. In the analysis, arithmetic mean, standard deviation, Pearson correlation and multivariate analysis of variance (MANOVA) were used. As a result of the research, it was found out that the salient factor causing demotivation to speak English among students was the characteristics of class whereas factors related to teacher were proven to be the weakest demotivator. Furthermore, as a result of this study, it was revealed that there was no correlation between demotivation to speak English and gender. However, demotivational factors differed significantly according to such variables as proficiency, being abroad, having private lessons or English courses, watching English broadcasts, using chat applications and websites to practice English.