Çok oyunculu çevirimiçi video oyunu bağımlılığı olan genç yetişkinlerde bağımlılık şiddeti ile dissosiyatif belirtiler ve çocukluk çağı travmalarının ilişkisi
The relationship between online game playing addiction levels, childhood traumas and dissociation in young adults with massively multiplayer online game addiction
  1. Tez No: 629029
  2. Yazar: CEYDA TAHİNCİOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERHAT YÜKSEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Doğuş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Gelişen teknoloji hayatımızı kolaylaştıran birçok yenilik yanında yeni alışkanlıklar ve bağımlılıkları da beraberinde getirmiştir. Son yıllarda internet bağımlılığı başlığı altında, sosyal medya bağımlılığı ve çevrim içi oyun oynama bağımlılıklarına da sıkça yer verilmiştir. Bu bağımlılıkların altında yatan nedenleri ve motivasyonları anlamak, bağımlılığın tedavisi açısından büyük önem taşımaktadır. Araştırmanın örneklemi Türkçe okuma yazma bilen, 18-40 yaş aralığında, çevrim içi video oyunları oynayan, 334 bireyden oluşmaktadır. Araştırmanın sosyodemografik bilgileri ve katılımcıların oyun oynama alışkanlıklarına ilişkin sorular araştırmacı tarafından geliştirilmiştir. Araştırmaya katılan bireylerin internet oyun bağımlılık düzeyleri“İnternet Oyun Oynama Bağımlılığı Ölçeği Kısa Formu (IGDS-SF)”, çevrim içi oyun oynama motivasyonları“Çevrim içi Oyun Oynama Motivasyonları Ölçeği”, çocukluk çağı travma düzeyleri“Çocukluk Çağı Travma Ölçeği (CTQ-28)”, dissosiyatif yaşantı düzeyi ise“Dissosiyatif Yaşantılar Ölçeği (DES II)”kullanılarak,“Qualtrics Survey”ile oluşturulan çevrim içi anket ile ölçülmüştür. Tüm ölçeklerin alt boyutları dahil olmak üzere internet oyun bağımlılığıyla ilişkileri incelenmiştir. Araştırma ilişkisel tarama modeli olarak tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The developing technology brought new habits and addictions along with many innovations that made our lives easier. In recent years, social media addiction and online game addiction are also frequently mentioned, under the title of internet addiction. Understanding the underlying causes and motivations of these addictions is crucial for the treatment of addiction. The research sample consists of 334 Turkish literate online video game players between the ages of 18-40. The sociodemographic information and online game playing habits of the participants were gathered with the questionary developed by the researcher, via 'Qualtrics Survey'. Internet game addiction levels of participants in the research were determined by 'Internet Game Addiction Scale Short Form (IGDS-SF)', online game motivations 'Online Game Playing Motivations Scale', childhood trauma levels, Childhood Trauma Scale (CTQ-28), the level of dissociative experiences was measured using the 'Dissociative Experiences Scale (DES II)'. The relationships of all scales and the sub-dimensions with internet game addiction were examined. The research is designed as a relational screening model.