Preterm erken membran rüptürü olgularında bakteriyel vaginozis ve neonatal sonuçların değerlendirilmesi
Assessment of bacterial vaginosis incidence and neonataloutcome on cases with preterm premature rupture ofmembranes
  1. Tez No: 636510
  2. Yazar: DEMET AYDOĞAN KIRMIZI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CÜNEYT EFTAL TANER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ege Doğumevi ve Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi​
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Preterm erken membran rüptürü (PEMR) tanısı konan gebelerde ve benzer gebelik haftalarındaki sağlıklı gebelerde bakteriyel vaginozis (BV) araştırılarakBV'nin PEMR olgularındaki etkisi araştırıldı Gereç ve yöntemler: Hastanemiz gebe polikliniklerine başvuran toplam 121 hasta çalışmaya alındı. Tüm hastalara ayrıntılı anamnezi takiben steril spekulum ile vajinal muayene yapıldı. BV tanısında kullanılan Nugent skorlaması için vaginal örnekleme alındı. Olguların vaginite bağlı olabilecek yakınmaları; akıntı, yanma, kaşıntı, dizüri, koku semptomları verbal skorlama ile belirlendi. Çalışmaya alınan olguların yaş, gravida, parite, abortus hikayesi, gebelik haftası, membran rüptür öyküsü ve süresi, hemogram değerleri doğum haftası, doğum şekli, doğum öncesi ve sonrasıgravida ve parite ortalamaları bakımından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmadı. Çalışmaya alınan 121 hastanın 75 'inde (%61.9) Nugent skoruna göre BV (+) saptandı. PEMR grubunda 43 gebede (%35.5),kontrol grubunda ise 32 gebede (%26.4) BV saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: The effect of bacterial vaginosis on cases with preterm prematüre rupture of membranes (PPROM) was searched via screening for bacterial vaginosis (BV) in cases with PPROM and healthy pregnant women during same gestational weeks. Material and method: The study incorporated 121 patients who applied to obstetrics poly-clinics at our hospital. Detailed medical histories were obtainedfrom allpatients, prior to vaginal examination by sterile speculum. Vaginal samples were taken for analysis via Nugent scoring system. Through verbal scoring, the symptoms due to vaginitis, namely, vaginal discharge, vaginal burning, pruritis, dysuria and malodor were recorded. With regard to pre- andpostnatalperiods, age, gestational week, complete blood count values, history of gravida, parity and abortion, history of PPROM and duration, gestational week at the time ofdelivery, mode ofdelivery of the cases and maternal morbidity were evaluated. All participants were asked to grant informed consents. The study was held under approval by Ethics Committee of the Hospital. Results: The study incorporated 72 cases ofpregnant women with PPROM as study group, and 49 cases of healthy pregnant women as control group. No statistically significant difference was determined in terms of average age, gravida and parity values. Nugent scoring system revealed bacterial vaginosis in 75 cases (75/121; 61.9%) in total: 43 in PPROM study group (43/72; 35.5 %) and 32 in control groups (32/49; 26.4%).