Yeni keynesyen ücret Phillips eğrisi: Türkiye üzerine bir uygulama
New keynesian wage Phillips curve: An application in Turkey
  1. Tez No: 636511
  2. Yazar: ENGİN CAN OZAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM BAKIRTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Ücret enflasyonu ve işsizlik arasındaki ters yönlü ilişkinin varlığının gösterildiği Geleneksel Phillips Eğrisi 1980'li yıllarda ücret ve fiyat yapışkanlıkları ve piyasa başarısızlıkları varsayımları altında Yeni Keynesyen İktisatçılar tarafından mikro temelleri güçlendirilerek yeniden yorumlanmıştır. Ekonominin tam istihdamda dengeye ulaşmasını engelleyen bu varsayımlar altında oluşturulan yeni Phillips Eğrisi modellerinden biri de Yeni Keynesyen Ücret Phillips Eğrisi (NKWPC)'dir. Parasal ücretlerdeki değişim oranı ile işsizlik arasındaki ters yönlü ilişkinin mikro olgular da göz önünde bulundurularak gösterildiği bu eğrinin Türkiye için test edilmemiş olması bu tez çalışmasının temel hareket noktasıdır. Çalışmanın amacı NKWPC'yi Türkiye için test etmek ve analizler sonucunda elde edilen bulguları tartışmaktır. Bu amaç doğrultusunda 1995:Q1-2019:Q4 dönemini kapsayan veriler kullanılarak Türkiye'nin NKWPC'si Gecikmesi Dağıtılmış Otoregresif Sınır Testi (ARDL) yöntemi vasıtasıyla tahmin edilmiştir. Yeni Keynesyen görüşünün varsayımlarına bağlı olarak yapılan analiz bulgularına göre Türkiye için ücret enflasyonu ile işsizlik arasında ters yönlü bir ilişki vardır. Aynı zamanda analizlerde ücret enflasyonu ile enflasyon arasında da doğrusal bir ilişkinin varlığı tespit edilmiştir. Bu bulgular ışığında gelecek dönem ücret ve fiyatlar tahminlenirken ve yaşanan şoklar sonrasında ekonominin tekrar dengeye gelme hızı tespit edilirken, Türkiye'deki politika yapıcıların NKWPC'den faydalanarak politika üretebilecekleri sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The traditional Phillips curve, which shows the existence of the inverse relationship between wage inflation and unemployment, was reinterpreted by the New Keynesian Economists during 1980's under the assumptions of wage and price stickiness and market failures. New Keynesian Wage Phillips Curve is one of the new Phillips curve models that prevents the economy from full employment. Literature review points that the inverse relationship between unemployment and the rate of change in money wages seems a significant issue to investigate which still stand as a gap in the existing literature. The main purpose of this thesis is to test the validity of the New Keynesian Phillips Curve Fee for Turkey during 1995Q1-2019Q4 by uisng autoregressive distributed lag (ARDL) Bounds test. Empirical findings indicated that, based on the assumptions of the New Keynesian approach, there is an adverse relationship exists among the wage inflation and unemploymen in Turkey. Besides, a linear relationship was found between wage inflation and inflation. The findings of this thesis revealed that NKWPC could be use by Turkish policy makers to design economic policies such as the estimation of future wages and prices and the determination of speed of adjustment rate to the equilibrium.