LGBT bireylerin yaşam doyumlarının yordayıcısı olarak kendini açma, iyimserlik, öz şefkat ve utancın rolü
The role of self disclosure, optimism, self compassion, and shame as the predictors of life satisfaction of LGBT
- Tez No: 636517
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA GÜLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikolojik Danışma ve Rehberlik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu araştırmanın amaçlarında biri Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans (LGBT), bireylerin yaşam doyumunun çeşitli demografik değişkenlere (yaş, ilişki durumu, cinsel yönelimini açıklama, psikolojik destek) göre farklılaşıp farklılaşmadığını incelemektir. Araştırmanın ikinci ve asıl amacı ise iyimserlik, öz şefkat, kendini açma, utancın LGBT bireylerin yaşam doyumunu yordama gücünün incelenmesidir. Araştırmaya 268 LGBT birey katılmıştır. Araştırmada veri toplamak aracı olarak“Yaşam Doyumu Ölçeği”,“Öznel Sıkıntıları Açma Ölçeği ”,“Yaşam Yönelimi Testi”“Öz Duyarlılık Ölçeği”,“Utanç Ölçeği”ve“Demografik Bilgi Formu”kullanılmıştır. Araştırmada iyimserlik, kendini açma ve öz şefkat, utanç değişkenlerinin yaşam doyumunu yordayıp yordamadığı Aşamalı (Stepwise) regresyon analizi, yaşam doyumu ile çeşitli değişkenler (yaş, cinsel yönelimlerini yaşadıkları kişi, cinsel yönelimlerini kime açıkladıkları, psikolojik destek alma durumu) arasındaki ilişki ise parametrik istatiksel yöntemlerden t testi ve Tek Yönlü ANOVA ile sınanmıştır. Araştırma bulguları sonucunda yaşam doyumunun iyimserlik, öz şefkat, kendini açma değişkenleri ile pozitif, utanç değişkeni ile ise negatif yönde anlamlı bir ilişkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca iyimserliğin öz şefkat, kendini açma değişkenleriyle pozitif, utanç değişkeni ile negatif, öz şefkatin kendini açma değişkeniyle pozitif yönde, utanç değişkeniyle ise negatif, kendini açmanın ise utanç ile negatif yönde anlamlı bir ilişkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır. İyimserliğin tek başına yaşam doyumunun %24'ünü, kendini açmayla birlikte %25'ini, iyimserlik, kendini açma ve utancın birlikte yaşam doyumunu %27'sini açıkladığı görülmektedir. Ayrıca öz şefkatin yaşam doyumunu yordamadığı sonucuna ulaşılmıştır. LGBT bireylerin yaşam doyumu yaş ve cinsel yönelimini yaşayabildikleri bir ilişkiye sahip olup olmama değişkenlerine göre farklılık gösterirken, psikolojik/psikiyatrik destek alma, herhangi bir LGBT derneğine üye olma, cinsel yönelimlerini yakınlarıyla paylaşma değişkenlerine göre farklılık göstermemektedir. Araştırmadan elde edilen sonuçlar ilgili alanyazın bağlamında tartışılmış ve sonraki çalışmalar için hem araştırmacılara hem de uygulama alanında çalışanlara öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
One of the purposes of this study was to investigate whether some demographic variables (age, relationship status, disclosure of sexual orientation, psychological support) make difference the life satisfaction level of Lesbian, Gay, Bisexual and Transsexual individuals. The second and the main aim of the study was to examine the predictive role of self-disclosure, optimism, self-compassion, and shame on life satisfaction of LGBT individuals. 268 LGBT individuals participated to the study. In the current study,“The Satisfaction With Life Scale (SWLS)”,“The Distress Disclosure Index (DDI)”,“Life Orientation Test (LOT)”,“Self-Compassion Scale (SCS)”,“Shame Scale”,“Demographic Information Form”were used as data collection tools. A t-test and One Way ANOVA was utilized to the difference in life satisfaction of LGBT individuals in terms of diverse variables (age, having a relationship that they can live their sexual orientation, the person they express their sexual orientation.). Whether optimism, self-disclosure and self-compassion, and shame predicted the life satisfaction of LGBT individuals, A Stepwise Regression Analysis were used. According to the result of the study; it was found that there was a positive relationship between life satisfaction and the variables“optimism, self-disclosure and self-compassion”but there was a negative relation between life satisfaction and the variable“shame”. Additionally it was yielded that there was a positive relationship between optimism and the variables“self-disclosure and self-compassion”, negative relationship between optimism and the variable“shame”, positive relationship between self-compassion and the variable“self- disclosure”but negative relationship between self-compassion and the variable“shame”. Optimism was alone accounts for %24 of life satisfaction; optimism and self- disclosure account for 25%; optimism, self- disclosure and shame accounts for 27%. The findings revealed that self- compassion didn't predict life satisfaction. There is a significant difference in life satisfaction of LGBT individuals in terms of having a sexual relationship based on their sexual preferance and age. On the other hand, there is no significance difference in life satisfaction in terms of receiving psychological/psychiatric support, being a member of any association for LGBT individuals, sharing their sexual orientation with their social circle. The results of the study were discussed within the context of body of literature and suggestions were offered to the researchers and workers in field of application for following researches.