Kültürlerarası evliliklerde evlilik doyumu ve aile yılmazlığının incelenmesi
Investigation of marriage satisfactionand family resilence in cross cultural marriages
- Tez No: 636526
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇARE SERTELİN MERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Eğitimi ve Danışmanlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Araştırma, kültürlerarası evlilik yapmış bireylerin evlilik doyumu ve aile yılmazlığının bazı değişkenler açısından incelenmesi amacıyla yapılmış nicel bir araştırmadır ve ilişkisel tarama modeline uygun olarak yürütülmüştür. Katılımcıların evlilik doyumu ve aile yılmazlığı; cinsiyet, yaş, eğitim durumu, çalışıp çalışmama durumu, etnik köken, evlilik süresi, çocuk sayısı ve gelir durumu değişkenleri açısından değerlendirilmiştir. Örneklem İstanbul İlinde Başakşehir ilçesinde ikamet eden kültürlerarası evlilik yapmış kişilerden oluşmaktadır. Örneklem grubu 124 kişidir. Katılımcılara“Evlilik Yaşamı Ölçeği”,“Aile Yılmazlık Ölçeği”ve araştırmacı tarafından hazırlanmış“Kişisel Bilgi Formu”uygulanmıştır. Verilerin çözümlenmesinde,“Normallik Testi”,“t-testi”,“varyans analizi (ANOVA)”,“Tukey HSD çoklu karşılaştırma (post-hoc) testi”,“Kruskal-Wallis H testi”,“Mann-Whitney U testi”,“doğrusal regresyon”,“çoklu regresyon”,“Pearson korelasyon analizi”kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre, kültürlerarası evlilik yapmış bireylerinin evlilik doyumu ve aile yılmazlıklarının çeşitli sosyodemografik ve evlilik ile ilgili özelliklere göre incelenmesi sonucunda ise cinsiyet, yaş, eğitim durumu, çalışma durumu, etnik köken ve çocuk sayısının evlilik doyumu ve aile yılmazlığını anlamlı olarak yordamadığı görülmüştür. Yani evlilik doyumu ve aile yılmazlığı bu özelliklere göre anlamlı bir farklılık göstermemektedir. Ancak evlilik süresi hem evlilik doyumunu hem de aile yılmazlığını anlamlı olarak yordamaktadır. Genel olarak evlilik süresi arttıkça evlilik doyumu ve aile yılmazlığı azalmaktadır. Ayrıca ekonomik durumu ortanın üzerinde olan katılımcıların kendini kontrol alt boyutunda orta ve ortanın altındaki ekonomik durumda olanlara göre daha fazla puan aldıkları tespit edilmiştir. Aile yılmazlığının evlilik doyumu üzerindeki etkisi incelendiğinde ise öncelikle aile yılmazlığının evlilik doyumu üzerinde orta düzeyde pozitif bir etkisi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This is a quantitative research conducted to examine the marital satisfaction and family resilience in accordance with the relational screening model. In addition, the predictive effect of family resilience on marital satisfaction was examined. Marital satisfaction and family resilience of the participants were evaluated in terms of variables such as gender, age, educational status, employment status, ethnicity, place of birth, marriage duration, number of children and income status. The sample consists of people who had intercultural marriage residing in Başakşehir district in Istanbul Province. The sample group is 124 people.“Marital Life Scale”,“Family Resilience Scale”and“Personal Information Form”prepared by the researcher were applied to the participants.“Normality Test”,“t-test”,“variance analysis (ANOVA)”,“Tukey HSD multiple comparison (post-hoc) test”,“Kruskal-Wallis H test”,“Mann-Whitney U test”,“linear regression”,“multiple regression”,“Pearson correlation analysis”were used to analyze the data. According to the findings obtained from the study, it was observed that the marital satisfaction and family resilience of the individuals who had intercultural marriage were analyzed according to various socio-demographic and marriage-related characteristics, and gender, age, educational status, employment status, ethnicity, marital satisfaction of the number of children did not significantly predict marital satisfaction and family resilience. It was observed that it could not predict significantly. In other words, marital satisfaction and family resilience do not differ significantly from these characteristics. However, the duration of marriage significantly predicts both marital satisfaction and family resilience. In general, as the duration of marriage increases, marital satisfaction and family resilience decrease. In addition, it was determined that the participants, whose economic status was above the middle, scored higher in the self-control sub-dimension than those in the economic situation below the middle and the middle.