Türk ve İngiliz masallarında toplumsal cinsiyet rolleri üzerine bir araştırma
A research on gender roles in Turkish and British fairy tales
- Tez No: 636525
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TALAT AYTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilgiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Masallar, masal anneleri veya masal nineleri tarafından anlatılagelen, içinde çoğunlukla doğaüstü olayların yaşandığı ve tipleşmiş karakterlerin olduğu sözlü geleneğin en eski anlatılarındandır. Kadınların ve erkeklerin sahip olduğu cinsiyet rollerinin ilk olarak masallarla şekillenmeye başladığı söylenebilir. Bu araştırmada Nâki Tezel ve Joseph Jacobs'un masal derlemelerinden amaçlı örneklem türlerinden ölçüt örneklem yöntemiyle onar masal seçilmiştir. Nitel araştırma yöntemlerinden biri olan doküman incelemesi yöntemiyle yapılan araştırmada alanyazın taranarak Bem'in Cinsiyet Rolü Envanteri'nde yer alan ölçütlere göre söz konusu masallar incelenmiştir. Elde edilen veriler betimsel analiz yaklaşımıyla çözümlenmiştir. Araştırmanın sonucunda söz konusu masalların her iki toplumda benzer özellikler gösterdiği izlenmiştir. Bununla birlikte toplumsal cinsiyet rolleri verileri dikkate alınarak birtakım öneriler getirilmiştir. Söz konusu masallardan yola çıkarak Türkçe dersine yönelik etkinlikler hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Fairy tales are one of the oldest narratives narrated by fairy tale mothers and fairy tale grandmothers, which include supernatural events and streotypes. It can be said that gender roles of women and men began to take its form initialy in fairy tales. In this research, ten fairy tales have been selected from Naki Tezel's and Joseph Jacobs' fairy tale collections each with the method of criterion sampling that is among the purposeful sampling. In the research conducted with the method of document analysis which is one of the qualitative research methods; these fairy tales have been analysed according to the criteria in Bem's Sex Role Inventory by reviewing the literature. The obtained data have been analyzed with descriptive analysis approach. As a result of the research it has been observed that these fairy tales have similar characteristics in both societies at the end of the research. However, some suggestions have been offered considering the gender roles data. Some activities have been prepared for Turkish lesson based on these fairy tales.