Hopa çayı havzası uygulamalı jeomorfoloji etüdü
Hopa stream basin applied geomorphology study
  1. Tez No: 636543
  2. Yazar: ASENA ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN TUROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
“Hopa Çayı Havzası Uygulamalı Jeomorfoloji Etüdü”isimli yüksek lisans tez çalışması İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Coğrafya Anabilim Dalı öğrencisi 2501180064 numaralı Asena ÇETİNKAYA tarafından hazırlanmıştır Hopa Çayı Havzası can ve mal kayıplarına neden olan, geçmiş yıllara oranla şiddet ve sıklığında artış gösteren sel, taşkın ve heyelan afetlerinin yaşandığı bölgedir. Havzada meydana gelebilecek olan tehlikelerin riskinin değerlendirilmesi, geçmişte meydana gelmiş olan afetlerin araştırılmasıyla gelecekte gerçekleşebilecek afetlerin önüne geçmek üzere havzanın doğal ve beşerî özellikleri incelenerek afetin sebep ve sonuçlarının ortaya konulması hedeflenmektedir. Çalışmanın çıkarım ve sonuçlarının elde edilmesi hususunda gerekli iklim, morfoloji ve nüfus verileri toplanarak havzanın coğrafi özellikleri ortaya konulmuş, risk faktörü oluşturan unsurlar tespit edilmiştir. Yapılan analizler neticesinde 56 yıllık iklim verileri değerlendirilerek yağışların mevsimsel değişikliğe uğradığı tespit edilmiştir. Değişen yağış koşulları sonbahar yağışlarının artışıyla sonuçlanması, Hopa Çayı'nın dar bir vadiden akış göstermesinden dolayı halihazırda yağışlı mevsimlerde şiddetli akım özelliği göstermesi, zaman içinde arazi kullanımında gerçekleşmiş olan yerleşim ve imar hatalarının akarsu yatağını daralttığı bu ortam, sel felaketini meydana getirmiştir. Sel karakterli bu akış şiddetini kaybettiğinde morfoloji ve arazi kullanım özelliklerine bağlı taşkına dönüşerek etkisini devam ettirdiği görülmektedir. Bu duruma ek olarak sel ve taşkının yarattığı tahribat engebeli ve gevşek araziye sahip olan havzada heyelanı da tetikleyerek tahribata sebep olmaktadır. Havzanın coğrafi özellikleri dolayısıyla; Hopa Çayı Havzası'nda sel, taşkın ve heyelan gibi doğa olaylarının yaşanmaya devam edeceği anlaşılmaktadır. Fakat hasarı en aza indirmek ve bu doğa olaylarının afete dönüşmesini engellemek için özellikle yapılaşma konusunda yapılan hataların görülmesi ve çözüm üretilmesine ihtiyaç vardır. Doğa ile uyum sağlayarak sürdürebilir yaşam hem doğamız hem de geleceğimiz için en olumlu sonuçları getirecektir.
Özet (Çeviri)
The graduate thesis named“Hopa Stream Basin Applied Geomorphology Study”was prepared by Asena ÇETİNKAYA, Istanbul University Social Sciences Institute, Geography Department student 2501180064. Hopa Stream Basin is the region where floods, flooding and landslide disasters that cause loss of life and property and increase in violence and frequency compared to previous years. It is aimed to reveal the causes and consequences of the disaster by examining the natural and human characteristics of the basin in order to evaluate the risk of the dangers that may occur in the basin and to investigate the disasters that occurred in the past and to prevent future disasters. The necessary climate, morphology and population data were collected in order to obtain the results and results of the study, and the geographical features of the basin were determined and the factors forming the risk factor were determined. As a result of the analysis, it has been determined that the precipitation has been seasonally changed by evaluating the 56-year climate data. The result in the increase of changing rainfall conditions in autumn rainfall, Hope Tea 's already Because of the show flows through a narrow valley to show the violent current property during the rainy season, which took place in land use over time settlement and reconstruction error of river this environment where narrow the bed ,caused flood disaster. When this flow of flood character loses its severity, it is observed that it continues its effect by transforming into flooding due to morphology and land use characteristics. In addition to this, the destruction caused by flood and flood triggers landslide in the basin which has rough and loose land and causes destruction. Due to the geographical features of the basin; It is understood that natural events such as flood, flooding and landslide will continue to occur in the Hopa Stream Basin. However, in order to minimize the damage and prevent these natural events from turning into disasters, it is necessary to see the mistakes made especially in construction and to find solutions. Sustainable life by harmonizing with nature will bring the most positive results for both our nature and our future.