Kağıt kesme (Cut out) tekniğiyle çocuklara yönelik etkileşimli elektronik kitap tasarımı interactive electronic book design for children with cut out technique
- Tez No: 636551
- Danışmanlar: DOÇ. BANU BULDUK TÜRKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Etkileşimli e-kitaplar, farklı yaş grupları göz önünde bulundurularak çok çeşitli içeriklerde ve seçeneklerde sunulmaktadır. Etkileşimli e-kitapları oluşturan ögeler ve çoklu ortam tasarım süreci ele alınarak bu doğrultuda çocuklara yönelik etkileşimli e-kitap tasarlanmıştır. Öncelikle tezin birinci bölümünde, ulusal ve uluslararası alanda çocuk kitaplarını resimlemenin tarihsel gelişimi, resimleme teknikleri, kâğıt kesme tekniği ile resimlemenin tarihsel gelişimi, günümüzde kağıt kesme tekniği, ve yapılmış örnekler ele alınmaktadır. İkinci bölümünde, e-kitap tanımı yapılmış ve dört kategoriye ayrılan e-kitap türleri anlatılmaktadır. E-kitapların okunabilmesi için ihtiyaç duyulan cihazlar ve e-kitap ile oyun ilişkisi, yaş aralıklarına göre e-kitaplar, etkileşimli e-kitapların çocuklar için önemi anlatılmaktadır. Çocuklara yönelik nitelikli etkileşimli e-kitap ortaya koyulabilmesi için görsel tasarım ögeleri ele alınmaktadır. Üçüncü bölümde, birinci ve ikinci bölümde anlatılanlar doğrultusunda kâğıt kesme tekniğiyle ortaya koyulan çalışmalar, etkileşimli e-kitaplar ve kâğıt kesme tekniği ile oluşturulan etkileşimli e-kitaplar olumlu olumsuz yönleri ile değerlendirilerek dördüncü bölümde anlatılan uygulama için ve yapılacak çalışmalar için yol gösterici olması hedeflenmiştir. Dördüncü bölümde, tüm araştırmalar sonucunda kâğıt kesme tekniği ile“Keloğlan ile Balık”masalı kurgulanarak kültürel değerlerimizi tanıtmak sahip çıkmak amacıyla ele alınmış ve etkileşimli e-kitap android mobil cihazlara göre apk formatında oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Interactive e-books are presented in a wide variety of contents and options, considering different age groups. The interactive e-books are designed for children in this direction by considering the elements that make up the interactive e-books and the multimedia design process. Firstly, in the first part of the thesis, the historical development of illustrating children's books in the national and international field, the techniques of illustration, the historical development of the illustration with the cut out technique, the cut out technique today, and the examples made are included. In the second part, e-books are defined and e-books are divided into four categories. The devices needed to read e-books and the relationship between e-books and games, e-books by age ranges, the importance of interactive e-books for children are explained. Visual design elements are handled in order to present qualified interactive e-books for children. In the third chapter, in line with the first and second chapter, the works put forward by the paper cutting technique, interactive e-books and interactive e-books created by the paper cutting technique are evaluated with positive and negative aspects. the fourth chapter is intended to be a guide for the interactive e-book application and for all interactive e-books. In the third section, the works produced with the paper cutting technique in line with the ones described in the first and second sections, interactive e-books and interactive e-books created with the paper cutting technique are evaluated with their positive and negative aspects and it is aimed to be a guide for the application to be done in the fourth section and all interactive e-book applications. In the fourth section, after all the researches, the story of“Keloğlan and The Fish”has been reconstructed by fictionalising. Interactive e-book application using cut out technique was created in apk format according to android mobile devices.