II. Abdülhamid Dönemi'nde Osmanlı Devleti ve ABD arasındaki diplomatik ilişkiler
Diplomatic relations between the Ottoman Empire and the United States during the reign of Abdülhamid II
- Tez No: 636555
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF OKUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma II. Abdülhamid dönemi Osmanlı Devleti ve ABD arasındaki diplomatik ilişkileri konu almaktadır. Avrupa'da olduğu gibi Osmanlı Devleti'nde de önemli gelişmelerin ve büyük dönüşümlerin bir arada yaşandığı 19. yüzyılın son çeyreği ile 20. yüzyılın başları aynı zamanda I. Dünya Savaşı gibi topyekün bir savaşa giden yılları da kapsar. Gerek Osmanlı Devleti'nin son dönemindeki dış politikasını, gerekse devlet içi sorunların nasıl uluslararası müdahaleye açık hale geldiğinin anlaşılması tarihsel süreklilik bakımından önem arz eder. Bu bağlamda çalışmada ABD ve Osmanlı Devleti arasındaki diplomatik ilişkilerle bu ilişkileri oluşturan başlıklar arşiv belgeleri ve dönem çalışmaları ile ortaya konulacaktır
Özet (Çeviri)
In this master thesis study, diplomatic relations between the Ottoman Empire and the United States during the reign of Abdulhamid II were evaluated. As in Europe, the Ottoman Empire experienced a combination of major developments and major transformations in the last quarter of 19th century and at the beginning of the 20th century also it covers the years leading up to a total war, such as World War I. Understanding both the foreign policy of the Ottoman Empire in its last period and how internal problems became open to international intervention is important in terms of historical continuity. In this context, the topics that constitute the diplomatic relations between the United States and the Ottoman Empire will be revealed through archival documents and period studies.