Emek sermaye kamu üçleminde alt işverenlik (taşeron) uygulaması: Giresun Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi örneği
The application of subcontract in trinity of labour-capital-public: The sample of Giresun Mouth and Dental Health
  1. Tez No: 636556
  2. Yazar: FATİH ÖKSÜZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUAFFAK SARIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Taşeron çalışma, herhangi bir güvence olmadan çalışan kişilerden oluşan bir istihdam çeşidi olarak nitelendirilmektedir. Taşeron uygulamaları genel olarak emek gücüne dayanmaktadır. Büyük işletmeler veya kamu kurumları yaptıkları işlerin bazı kısımlarını ihale yöntemi ile taşeron firmalara vermektedir. Bu sayede emek gücünü daha ucuza getirerek hem mali açıdan daha fazla kâr sağlamakta hem de çalışanlara iş güvencesi olmadığı için daha verimli iş yaptırabilmektedirler. Bununla birlikte, büyük işletmeler ve kamu hem iktisatlı hem de alanında uzman kişilerden hizmet almış olmaktadır. Bu çalışmada, emek, sermaye ve kamu üçleminde taşeronluk uygulamaları değerlendirilmektedir. Taşeron uygulamasında iş güvencesinin olmaması, bu nedenle sendikalara üye olmaları özellikle özel sektörde çalışanlar açısından olumsuz sonuçlanmaktadır. Siyasi partilerin, sendikaların ve kamunun görüşlerinin değerlendirilmesi hem teorik hem ampirik yaklaşım ile ortaya konulmaktadır. Sonuç olarak, kamu ve özel sektörde mevcut olan taşeronluk sonlandırılmalı, kamuda mevcut çalışan işçiler kadroya alınmalı ve özellikle özel sektöründe sendikalaşma ve toplu iş sözleşmeleri yapabilmenin önü açılması yönünde önerilerde bulunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Subcontracted labour is defined as a type of employment, which consists of labourers that function without any assurance. The application of subcontracting generally depends on the power of labour. Most corporate businesses and public institutions temporarily employ subcontracting companies through tender method. This way, they make profit by reducing the cost of labour, as well as increasing the quality of labour due to the lack of job security. However, not only the corporate businesses and public institutions procure the services of experts in their own fields, they also benefit economically viable ministration. This study evaluates the application of subcontracting in trinity of labour- capital- public. The lack of job security in application of subcontracting, therefore the demand of becoming a member of various labour unions bring negative consequences in terms of private sector employees.The evaluation of opinions of political parties, public and unions are revealed through theoretical and empirical approach. As a result, this thesis argues that the existing subcontracting in public and private sectors must be terminated; the labourers in public sectors must be recruited and recommends the importance of syndication and collective bargaining agreements especially in private sectors.