ISO/IEC JTC 1/SC 27 BT güvenlik teknikleri standardlarının siber güvenliğe katkısı
The contribution ISO/IEC JTC 1/SC 27 it security techniques standards to cyber security
- Tez No: 636558
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ BOYACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siber Güvenlik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada, ISO/IEC JTC 1/ SC 27 Komitesinin hazırlamış olduğu ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sisteminin, ISO 27002 ve ISO 27005 standartları ve komitenin diğer yayınladığı standartlar ve kılavuzlarının birlikte kullanılarak uygulandığı takdirde kuruluşların siber güvenliğine katkıları ele alınmaktadır. Siber güvenliğin bir parçası olan bilgi güvenliğinin etkin bir şekilde uygulanması için gerekli olduğu değerlendirilen komitenin hazırladığı ISO 27002, ISO 27003, ISO 27004, ISO 27005, ISO 27007,ISO 27008, ISO 27009, ISO 27010, ISO 27011, ISO 27013, ISO 27014, ISO 27016, ISO 27017, ISO 27018, ISO 27019, ISO 27021, ISO 27031, ISO 27036, ISO 27701, ISO 30111 standarları değerlendirilerek hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this Study, If the ISO 27001 Information Security Management System prepared by the ISO / IEC JTC 1 / SC 27 Committee is used together with the ISO 27002 and ISO 27005 standards and other standards and guidelines published by the committee, the contributions of organizations to cyber security are discussed. ISO 27002, ISO 27003, ISO 27004, ISO 27005, ISO 27007, ISO 27008, ISO 27009, ISO 27010, ISO 27011, ISO 27013, ISO 27014, ISO 27016, ISO 27017, ISO 27018, ISO 27019, ISO 27021, ISO 27031, ISO 27036, ISO 27701, ISO 30111 standards prepared by the committee, which is considered to be necessary for the effective implementation of information security, which is a part of cyber security, have been prepared by evaluating.