Eski Türk kültürünün mistik ekoloji bakımından incelenmesi
Examining of the old Turkish cultural in terms of mystical ecology
- Tez No: 636559
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
İslamiyet öncesi Türk kültür ve düşünce tarihi bakımından incelenmesine odaklanmaktadır. Sosyal bilimler kapsamında yapılan çalışmalarda, ekolojik düşünceyi mistik bağlamında ele alan araştırmacılar, onu Çin ve Hint düşüncesinde ya da tek tanrılı dinlerin mistik yorumlarında; Yahudi inancı içerisinde Kabalacı yorumda, Hıristiyanlık içerisinde Fransisken tarikatında ve İslamiyet içerisinde Sufi düşüncede aramışlar, Türk kültürü ve düşüncesini es geçmişlerdir. Oysaki Türkler, yaşama şekli, dini inanışları, insan-doğa-dünya-evren tasavvurlarıyla mistik ekolojik düşüncenin unsurlarını yoğun olarak taşımaktadır. Çalışma kapsamında temel olarak şu sorulara yanıt aranacaktır: Ekolojik düşüncenin kaynağını oluşturan unsurlar nelerdir? Ekolojik düşüncelerin sınıflandırması nasıl yapılmalıdır, bu sınıflandırmada mistik ekolojinin yeri neresidir? Türk kültür ve düşünce tarihine mistik ekoloji açısından incelenebilir mi? Karşılaştırmalı yöntem kapsamında, modernizm öncesi toplumların mistik ekoloji açısından durumu incelenip, modernizmin oluşturduğu“paradigma dönüşümü”açıklandıktan sonra İslamiyet öncesi Türk kültürü ve düşünce tarihi analiz edilecektir. Bu meyanda, öne sürülecek tez: felsefi, politik, iktisadi ve toplumsal yaklaşımları bulunan mistik ekoloji düşüncesinin, İslamiyet öncesi Türk kültür ve düşünce tarihinde; toplumsal yaşayış biçiminde, doğa ve evren tasavvurunda, izleri bulunduğu savı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Mainly, the thesis focuses on the analysis of the idea of“ecology”, which has a philosophical and ideological background, and that tries to bring a unique point of view, a paradigm to the twenty-first century, in the mystical ecology context, in terms of Turkish culture and Idea history. In the studies carried out within the scope of social sciences, researchers who deal with ecological thought in the mystical context, in Chinese and Indian idea or mystical interpretations of monotheistic religions; In the Jewish faith, they searched for the Kabbalah interpretation, the Franciscan in Christianity and the Sufi idea in Islam, and they bypassed Turkish culture and idea. However, Turks carry the elements of mystical ecological idea intensely with their way of living, religious beliefs, and human-nature-world-universe imaginations. Within the scope of the study, basically the answers to the following questions will be sought: What are the components of the source of ecological idea? How should the classification of ecological ideas be made, where is the place of mystical ecology in this classification? Can Turkish culture and idea be examined in terms of mystical ecology? Within the scope of the comparative method, the situation of the pre-modern societies in terms of mystic ecology will be analyzed, and the“paradigm transformation”formed by Modernism will be explained upon the analysis of the Turkish culture and history of idea before Islam will be analyzed. In this regard, the thesis to be put forward: the mystical idea of ecology, which has philosophical, political, economic and social approaches, has its traces in the history of Turkish culture and idea before Islam; in the form of social life, in the imagination of nature and the universe.