Çocuklara rehber mecmuası (İnceleme, tahlili fihrist, seçme yazılar)
Investigations of the çocuklara rehber magazine, index, selected texts
  1. Tez No: 636566
  2. Yazar: MERVE KAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 705
Özet
Çocuklara Rehber, 10 Nisan 1313 ile 10 Ağustos 1316 (Rumî) tarihleri arasında haftalık olarak yayımlanan bir çocuk dergisidir. Bu tez çalışmasında, Çocuklara Rehber dergisinin yayımlanan 173 sayısından ulaşılabilen 166'sının incelemesi yapılmış, yazar isimlerine ve konulara göre derginin fihristi çıkarılmıştır. Tez beş ana bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde Çocuklara Rehber'in çıkarıldığı dönemin özelliklerinden ve çocuk dergiciliğinin tarihçesinden bahsedilmektedir. İkinci bölümde, derginin yayın periyodu, yazar kadrosu, şekil ve içerik özellikleri hakkında bilgi verilmektedir. Üçüncü bölümde yazar adlarına ve konulara göre fihrist yer almaktadır. Dördüncü bölüm Çocuklara Rehber dergisinden seçilen metinleri içermektedir. Beşinci bölümde ise derginin önem ve niteliğini ortaya koyan sonuç yazısı bulunmakta, bibliyografyaya ve eklere yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
Çocuklara Rehber is a weekly children's magazine published between 10 April 1313 and 10 August 1316 (Julian calendar). In this thesis, accessible 166 issue out of 173 have been analysed and have been indexed in terms of author names and subjects. The thesis consists of five main chapters. In the introductory chapter, characteristics of the period the magazine was published in and the history of children's magazines publishing. In the second chapter, publishing dates, writer staff, features of form and content information is provided. In the third chapter, there is an index of authors' names and subjects. The fourth chapter consists of texts from Çocuklara Rehber. In the fifth chapter, there is a conclusion article that explaining the importance and the quality of the magazine, bibliography and appendices.