Drama temelli intermodel dışavurumcu sanat terapisinin kaygı bozukluğu olgularında uygulanması ve değerlendirilmesi
The anxiety of drama-based intermodel expressive art therapy application and evaluation in patients with disorder
- Tez No: 636565
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REYHAN YÜKSEL GEMALMAYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Drama Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Drama Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu araştırmanın temel amacı 'Kaygı Bozukluğu' tanısı almış bireylere uygulanan drama temelli Intermodel dışavurumcu sanat terapisi programına yönelik yaklaşımları, kaygı durumlarındaki değişiklikleri incelemektir. Araştırma, 'Eylem Araştırması' olup, betimsel tarama özelliği sunan nitel bir çalışmadır. Çalışma grubunu belirlemek için olasılık dışı örnekleme yöntemlerinden uygun amaçlı örnekleme tekniği kullanılmıştır. Bu bağlamda araştırmaya 2017-2018 yılında Ankara ili Çankaya ilçesinde bulunan 'Ayaktan Psikiyatri Kliniği'nde Aralık 2017'den itibaren tedavisi devam eden toplamda 24 birey dahil edilmiş, çeşitli nedenlerden dolayı - devamsızlık ve il dışına taşınma gibi, uygulama 12 bireyle tamamlanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, (Anket Formu, Demografik, Sosyo- Demografik sorular ve uygulamaya yönelik soruları içermektedir); Katılımcı Günlükleri; Araştırmacı Günlükleri ve Drama Temelli İntermodel Sanat Terapisi programı kullanılmıştır. Hazırlanan uygulama programı 19 hafta süreyle, haftada bir gün, 120 dakika olmak üzere toplam 19 oturum ve toplam 38 saat olmak üzere araştırmacı tarafından uygulanmıştır. 'Kaygı Bozukluğu' tanısı başlığı altında toplanan DSM-IV çoğul eksenli sınıflamaya göre 'Eksen 1' de yer alan diğer bozukluklarda araştırma kapsamı içinde yer almıştır. Araştırmadan elde edilen veriler, temalar bağlamında analiz edilmiş, frekans ve yüzdelik değişimler ile betimsel analizi ve içerik analizi yapılmıştır. Anketten elde edilen veriler, bilgisayar ortamına aktarılmış, uygun veri analiz programı olan SPSS 22 kullanılarak analiz edilmiştir. Edinilen bulgular sonucunda, Drama Temelli Intermodel Dışavurumcu Sanat Terapisi Programının bireylerin kaygı düzeylerine yönelik olumlu değişimler oluşturduğu görülmüştür. Araştırma sonucuna ilişkin drama eğitimcileri, sanat eğitimcileri tarafından kaygı bozukluğu olan öğrencilere ve sanat terapistleri tarafından özellikle kaygı bozukluğu nedeniyle desteğe ihtiyaç duyan bireylere, Drama Temelli Sanat Terapisi programı uygulanabilir, drama yöntemiyle İntermodel Sanat Terapisi programları geliştirilebilir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the approaches and changes in anxiety states about drama-based Intermodal expressionist art therapy program applied to individuals diagnosed with 'Anxiety Disorder'. The research is 'Activity Research', it is a qualitative study that offers descriptive scanning. The suitable sampling technique, one of the non-probability sampling methods has been used to determine the study group. Within this context, a total of 24 individuals, whose treatment has been continuing since December 2017, were included in the 'Outpatient Psychiatry Clinic' in Çankaya district in Ankara in 2017-2018, and the application was completed with 12 individuals for various reasons – absenteeism and moving out of the city. (Survey Form includes Demographic, Socio-Demographic questions and practical questions); Participant Diaries; Researcher Diaries and Drama Based Intermodal Art Therapy program have been used as a data collection tool in the research. The prepared application program has been applied once a week for 19 weeks, 120 minutes in total for 19 sessions and 38 hours in total by the researcher. According to the DSM-IV plural axis classification collected under the title of 'Anxiety Disorder', the other disorders included in 'Axis 1' have been included in the scope of the research. The data obtained from the research have been analysed in the context of themes, descriptive analysis and content analysis were made with frequency and percentage changes. The data obtained from the survey have been transferred to the computer environment and analysed using the appropriate data analysis program, SPSS 22. As a result of the findings, it has been observed that the Drama Based Intermodel Expressive Arts Therapy Program creates positive changes in individuals' anxiety levels. Drama educators, art educators, students with anxiety disorders and art therapists, especially those who need support due to anxiety disorder, can apply Drama-Based Art Therapy programs, and Intermodal Art Therapy programs can be developed with drama method.