Development of silver nanoparticle probes for detection of coralyne
Coralyne tespiti için kolorimetrik gümüş nanoparçacık problarının geliştirilmesi
- Tez No: 636567
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜL PERSİL ÇETİNKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Gümüş nanoparçacıklar (AgNPs) görünür ışıkta üstün Lokalize Yüzey Plasmon Rezonansı (LSPR) ile sıradışı fotokimyasal, optik ve fiziksel özelliklere sahiplerdir. Bu nedenle gümüş nanoparçacıklara dayanan biyosensörlerin geliştirilmesi son yirmi yılda tıp, gıda ve sağlık endüstrileri de dahil olmak üzere çeşitli alanlarda öne çıkmıştır. Özellikle gümüş nanoparçacıkların toplanmasına (agregasyonuna) dayalı kolorimetrik tespit yöntemleri, basitlikleri, sentez kolaylığı ve düşük maliyetleri nedeniyle büyük ilgi görmektedirler. Benzer şekilde, gümüş nanoparçacıklara dayanan florometrik tespit platformları da çoğunlukla yüksek hassasiyetleri nedeniyle faydalı araçlar olarak ortaya çıkmışlardır. Bu tez kapsamında, coralyne (COR) tespiti için gümüş nanoparçacıklara dayalı iki farklı platform geliştirilmiştir. COR birçok hücre dizisinde antiproliferatif aktivite gösterdiği kanıtlanmış düzlemsel bir alkaloittir ve basit, düşük maliyetli bir metot kullanarak tespitine ihtiyaç duyulmaktadır. İlk platform, COR ve NaCl varlığında gümüş nanoparçacıkların LSPR özelliğine dayanan bir kolorimetrik biyosensördür. Öncelikli olarak, gümüş nanoparçacıklar ve onların COR eklenmesiyle gerçekleşen toplanması, Yüksek Çözünürlüklü İletim Elektron Mikroskobu (HRTEM), Fourier Dönüşümlü Kızılötesi Spektroskopisi (FTIR), Dinamik Işık Saçılım Spektrometresi ve Zeta Potansiyel ölçümleri ile karakterize edilmiştir. Optimal tuz derişimi, pH, sıcaklık ve süre, UV-Vis spektroskopisi ile SPR'deki değişiklik (A612/A400) izlenerek belirlenmiştir ve optimize edilmiş koşullar altında tespit limiti (LOD) de 8.54 nM olarak belirlenmiştir. Karmaşık matrislerde probun uygulanabilirliğini ölçmek için gerçek numune deneyleri de yapılmıştır. Geliştirilen ikinci platform, kumarin (COU) varlığında dT32 ile modifiye edilmiş gümüş nanoparçacıklara dayanan bir florometrik probdur. dT32-AgNPs, HRTEM, FTIR, DLS ve Zeta Potansiyel ölçümleri ile karakterize edilmiştir. LOD, optimize edilmiş dT32 konsantrasyonu, sıcaklığı ve süresi altında 5.24 nM olarak belirlenmiştir. Geliştirilen her iki prob da spike deneyleri yoluyla idrarda test edilmiş ve geri kazanım yüzdeleri sırasıyla %92.32 ile %116.0 ve %87% ile %105 aralığındadır.
Özet (Çeviri)
Silver nanoparticles (AgNPs) possess unique photochemical, optical and physical properties with superior localized surface plasmon resonance (LSPR) in the visible range. Consequently, the development of biosensors based on silver nanoparticles emerged in various fields in the last two decades, including medical, food and health care industries. Colorimetric detection platforms based especially on the aggregation of AgNPs have drawn great interest due to their simplicity, ease of synthesis and low cost. Likewise, the fluorometric detection platforms based on AgNPs, have emerged as useful tools, mostly due to their higher sensitivity. In this thesis, two different platforms based on AgNPs for the detection of coralyne (COR) were developed. COR is a planar alkaloid with proven anti-proliferative activity in several cell lines and its detection using a simple, low cost technique is desired for its further utilization. The first platform was a colorimetric biosensor based on the LSPR of the AgNPs in the presence of COR and NaCl. First, the AgNPs and their aggregation behavior upon addition of COR were characterized by High Resolution Transmission Electron Microscopy (HRTEM), Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FTIR), Dynamic Light Scattering (DLS) and Zeta potential experiments. The optimal salt concentration, pH, temperature and time for the detection platform were determined by monitoring the change in SPR (A612/A400) using UV-Vis spectroscopy, and the lower limit of detection (LOD) was determined as 8.54 nM under the optimized conditions. Real sample experiments were also conducted for measuring the applicability of the probe in complex matrices. The second platform developed was a fluorometric probe based on dT32 modified AgNPs in the presence of coumarin (COU). dT32 modified AgNPs were also characterized by using HRTEM, FTIR, DLS and Zeta potential experiments. LOD was determined to be as 5.24 nM under the optimized dT32 concentration, temperature and time. The developed colorimetric and the fluorometric probes were also tested in urine as real sample via spiking experiments, and the overall recovery percentages were found to be between 92.32%-116.0% and 87%-105%, respectively.