5. sınıf fen bilimleri dersinde örtük program uygulamalarının öğrenci başarısına ve tutumlarına etkisi
The effect of hidden curriculum practices on student success and attitudes in fifth grade science course
  1. Tez No: 636628
  2. Yazar: MEHMET GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEVLÜT GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, örtük program uygulamalarının 5. sınıf öğrencilerinin fen bilimleri dersinde öğrenci başarısı ve tutumlarına yönelik etkisini araştırmaktır.Nicel araştırma yöntemlerinden deneysel model kullanılan araştırmada, örtük programın uygulandığı deney grubu ile uygulanmadığı kontrol grubunun fen bilimleri dersine ait akademik başarıları ve tutumları arasındaki farkı ortaya koymak için ön test- son test gruplu gerçek deneme modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu, 2018-2019 eğitim-öğretim yılında Isparta merkezde bulunan Mavikent Ortaokulu 5. sınıflarında eğitim-öğretim gören rastgele seçilen iki şubeden oluşmaktadır. Şubelerden deney grubu olarak belirlenen şubeye örtük program uygulamaları uygulanırken diğer şubede örtük program uygulamalarına yer verilmemiştir. Deney ve kontrol grupları 12'şer erkek, 13'er kız olmak üzere 25'er öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmada veriler, nicel araştırma tekniklerine uygun olarak araştırmacı tarafından geliştirilen başarı testi ve izin alınarak kullanılan tutum ölçeği aracılığıyla toplanmıştır. Bu bağlamda öğrencilerin başlangıç seviyelerini ve çalışma sonundaki başarı seviyelerini ölçmek amacıyla bir“başarı testi”, tutumlarını belirlemek amacıyla bir“tutum ölçeği”uygulanmıştır. Verilerin analizinde, aritmetik ortalama, standart sapma, frekans, bağımsız t testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda; örtük program uygulamalarının yer verildiği deney grubundaki öğrencilerin başarılarının kontrol grubuna göre daha fazla artış gösterdiği ve derse karşı tutum puanlarının yükseldiği görülmüştür. Bu araştırma, fen bilimleri dersine yönelik öğrenci başarısını ve derse karşı tutumunu olumlu yönde geliştirmek için resmi programın eksik kaldığı yerlerde resmi programın örtük programla birleştirilerek istenilen sonuçlara ulaşılması açısından yol göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to study the effect of hidden curriculum practices on students' success and attitudes in 5th grade students in science course.In the research in which experimental method, one of the quantitative research methods, was practised, real test method with pretest-posttest group was used in order to reveal the difference between academic achievements and attitudes towards the science course of the experimental group in which the hidden curriculum was applied and the control group in which the hidden curriculum was not applied.The study group of the research was randomly selected among the classes that received education at the 5th grade of Mavikent Secondary School in the center of Isparta in the 2018-2019 academic year. While hidden curriculum practices were applied to the class designated as the experimental group, hidden curriculum practices were not included in the other class. Experiment and control groups consist of 25 students, 12 boys and 13 girls each. The data in the study were collected through the achievement test developed by the researcher in accordance with quantitative research techniques and the attitude scale used with permission. In this context, an“achievement test”was used to measure the students' beginning levels and their success levels at the end of the study, and an“attitude scale”was used to determine their attitudes. Arithmetic mean, standard deviation, frequency, and independent t test were used to analyze the data. As a result of the research, it was observed that the success of the students in the experimental group in which the hidden curriculum practices were applied increased more than the control group and their attitude scores towards the course increased. This research provides guidance in terms of achieving the desired results to improve student success and attitude positively towards the science course by combining the official curriculum with the hidden curriculum where the official curriculum is lacking.