Türkiye'de memur sendikacılığı , uluslararası normlar ve Avrupa Birliği ülkeleri çerçevesinde değerlendirilmesi
Public employees unionism, in Turkey, internationals norms and its evaluation in the Europen Community countries
  1. Tez No: 63663
  2. Yazar: GÜLŞEN SARI GERŞİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
ÖZET Günümüzde, çalışma barışı için sendikalar tartışılmaz bir olgudur. Uluslararası Çalışma örgütü'nün temel sendikal hak ve özgürlükler ile ilgili sözleşme ve kararları, üye ülkeler için bağlayıcı bir nitelik taşımaktadır. Siyasal, toplumsal, ekonomik yapılan ve rejimleri ne kadar farklılık gösterirse göstersin, hemen hemen bütün ülkeler, sendikal hakların varlığını kabul etmek zorunluluğunu duymaktadırlar. Ülkemizde de sendikalar, endüstri ilişkilerinin vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Ancak, Türkiye'de sendikal örgütlenmenin doğuşu, sistemin gelişimi, yasal düzenlemeler, işçi-işveren ilişkilerinin gelişmesi memur sendikalarına göre oldukça farklılık göstermektedir. Özellikle 1960'lı yıllardan sonra; Türkiye'de, çalışanlar açısından sendikal hakların kazanılmasında çok önemli aşamalar kaydedilmiştir. Memurlar için çok kısa süren bu haklar, günümüzde oldukça yoğun tartışmalara neden olmaktadır. 1990 yılından bu yana, 1971 Anayasa değişikliği ile memur sendikacılığının kaldırılan Anayasa güvencesinin, tekrar kazanılması için büyük bir çaba gösterilmektedir. Sendikal hareketlere getirilen kısıtlamaların aşama aşama kaldırılması, özelikle“Kamu Çalışanlarına”sendika hakkı sağlanmasını düzenleyen uluslararası sözleşmelerin, ülkemiz tarafından kabul edilmesi bu gelişmelerin bir sonucudur. Bu bağlamda, Türkiye'de memur sendikacılığında, kaydedilen aşamaların belirlenmesi için, bu konuda inceleme yapılmasının sosyal politika açısından yararlı olacağı düşünülmüştür. Gülsen SARI GERŞİL
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Today, Unions are indisputable organizations for the work peace. ILO's conventions and resolutions concerning main union rights and freedom are binding for the member countries. Whatever the difference is between the political, social, economic structures and regimes among the countries, almost all of them are impelled to admit the existence of union rights. Unions have become an indispensable part of industrial relations in our country too. However, the birth of unions, development of the system, regulations, the progress of employer-employee relations in Turkey, show a great deal difference from the Public Employee Unions. Particularly after the 1960's, great progress was made in getting union rights for the employees. These rights of the employees which lasted only for a short period, cause intensive disputes today. Great effort has been made since 1990 to regain the constitutional assurance of unions which was abolished by 1971 Constitution. Abolition of the limitations of union movements gradually, particularly acceptance of the international conventions that provide the public employees with the union rights is result of these developments. In this contex, It has been considered that examining this subject in order to determine the stages of public employees unions in Turkey is useful for the social politics. Gülsen SARI GERŞİL II