Türkiye'de kamu görevlilerinin sendikal haklarının gelişimi ve 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Kanunu'nun uluslararası belgeler açısından değerlendirilmesi
  1. Tez No: 144862
  2. Yazar: ADNAN ATEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EYÜP BEDİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Public Administration, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
196 ÖZET Bu çalışmanın amacı, ülkemizde kamu görevlilerinin sendikal haklarının 4688 sayılı Kanun ve ulusal ve uluslararası hukuk kuralları ışığında gelişimini incelemektir. Çalışmada öncelikli amacımız; Batı demokrasilerine uygun bir yapının oluşmasında önemli ve belirleyici olması açısından, kamu görevlilerinin sendikal haklarının uluslararası normlara uygun biçimde tanınması gereğini vurgulamaktır. 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Kanunu'nun 2001 yılında kabulü ile doğru yönde bir adım atılmış olduğu öne sürülebilirse de, gerçek anlamda toplu pazarlık ve grev hakkına yer vermeyen yapısı ile genel olarak Kanunun ve çeşitli hükümlerinin uluslararası normlara, özellikle Türkiye'nin onayladığı 87 ve 98 sayılı ILO sözleşmelerine uygun olmadığı yolunda(bizim de paylaştığımız), yaygın bir kanaat vardır. Kanun, kamu görevlilerine örgütlenme ve toplu görüşme hakkı sağlamakta, buna karşın etkin ve anlamlı bir sendikal çalışma için gerekli düzenlemelere yer vermemektedir. Geleceğin yasama çalışmalarında hedef, özetle değinilen bu uyumsuzluk ve aykırılıkların giderilmesi olmalıdır.
Özet (Çeviri)
197 ABSTRACT The aim of this study is to reflect and discuss, in view of national and international norms, particularly in respect of Act. No. 4688, the evolution of trade union rights of public personnel in Turkey. Our major intention is to underline the necessity of the recognition of such rights in compliance with international norms which we believe is instrumental and highly important in the establisment of a democratic order in the Western tradition. While one may argue that the adoption, in 2001, of the Public Personel Trade Unions Act No. 4688 is an important step in the right direction, it is widely(and rightly) held that with the absence of collective bargaining in its true sense and the right to strike denied, the Act in general, and a number of its provisions is not in compliance with basic ILO instruments, in particular Convention Nos. 87 and 98 which Turkey has ratified. The legislation provides the public personnel with a right to organise and negotiate but leaves no room for a meaningful and effective trade union activity. The goal in future legislative work should be the elimination of such divergencies.