Turizm işletmelerinde çevresel etki değerlendirmesi ve Kuşadası turistik istasyonu örneği
Environmental impact assesment an tourism managements and Kuşadası case study
  1. Tez No: 63662
  2. Yazar: SÜLEYMAN SIRRI HAKAN ÖZKUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖCAL USTA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
ÖZET Turizm hareketlerinin yoğunlaştığı çeşitli yörelerdeki çevresel unsurlarda değişmeler olduğu bir gerçektir. Turistik gelişmenin çevresel unsurlar üzerindeki olası olumsuz etkilerinin önceden belirlenememesi ve gelişimin denetlenememesi, turizm kaynağının bozulmasına veya tamamen yok olmasına yol açmaktadır. Dolayısıyla turizm ve çevre arasında sıkı bir ilişki vardır. Bu ilişki hem turizmin çevre üzerine etkisi hem de çevrenin turizm üzerine etkisi şeklinde görülmektedir. Sürdürülebilir turizm faaliyetleri, çevrenin korunması ile ekonomik faydalar arasında uyumu ifade eder. Sürdürülebilir turizm faaliyetlerin mekansal alanda anlam kazanması taşıma kapasitelerinin limitlerinin tespitiyle mümkündür. Kuşadası Türkiye'nin önemli bir turistik istasyonudur. Ancak günümüzde, Kuşadası'nın gerek turizmi geliştirmede gerekse yoğun turistik talebin yarattığı altyapı hizmetlerinde yetersiz olduğu görülmektedir. Çevreye duyarlı turistik gelişmelerde çevre etkilerini gözönüne alan yöntemlerin kullanılması gerekir. Çevresel Etki Değerlendirme raporları kaliteli ve işlevsel bir Turizm Gelişme Projesi için önemli bir araçtır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT It's obvious that there are sofne changes in environmental values in areas where tourism activities are concentrated. Before-hand, having no ability to determine and to control negative effects of tourism development on environmental values, cause to destroy or to eliminate tourism source. Thus, there is close relationship between tourism and environment. This relationship can easily be seen as either tourism effect on environment or environment effect on tourism. Sustainable tourism activities express the harmony between preserving the environment and economic benefits. It's possible gaining a mean for sustainable tourism activities on establishment area by fixing the carrying capacity limits. Kuşadası is one of the important tourism station of Turkey. However, today. Kuşadası is insufficient both improving tourism and meeting infra-structure sen-ices created by intensive tourist demand. It's necessary to use the methods considering environmental effects in tourism developments sensible to environment. For this reason. Environmental Impact Assessment reports are important instruments, for the quality and functional Tourism Development Project. m