Kaija Saariaho'nun Orion isimli eserinin incelenmesi ile senfonik orkestra için oyun isimli beste
Analysis of Kaija Saariaho's Orion and oyun for symphonic orchestra
- Tez No: 636634
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN UÇARSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kompozisyon, Koro ve Orkestra Şefliği Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu tezde, Kaija Saariaho tarafından 2002 yılında bestelenmiş olan Orion isimli müziğin incelemesi yapılmıştır. Orion üç bölümden oluşmaktadır. Tezin giriş kısmında Saariaho'nun kişiliği ile besteci kimliği arasındaki bağlantılara dair bir takım bulgular sunulmuş ve bestecinin müzik yaşamına dair ayrıntılar ortaya konmuştur. Ayrıca, Saariaho'nun kişiliği üzerinde etkisi olduğu saptanan doğa ve ışık olgularının besteci kimliğine olan yansımaları tartışılmıştır. Analiz kısmında ise her bir bölümün biçimsel kurgusu şekillerle desteklenerek açıklanmıştır. Analizin odak noktası yapıtın biçimsel kurgusudur ve dolayısıyla öncelikli olarak biçimsel kurgunun oluşumuna doğrudan etki eden ögeler göz önünde bulundurulmuştur. Ortaya çıkan bulgular sonucunda, Orion'un biçimsel kurgusunun öncelikle ses dünyası, ritm, orkestrasyon ve karşıtlık-benzerlik anlayışlarından oluştuğu saptanmıştır. Bu bulguların incelenmesi sonucunda, eserin kesitlerden oluşan bir yapıda olduğu gözlemlenmiştir. Kesitlerin ise bölmeleri oluşturduğu sonucuna varılmıştır. Ayrıca, ezgisel yaklaşımlar, ara çizgi figürleri, ana çizgi figürleri, tınısal fon, geçiş figürleri ve solo pasajlar gibi hatlar kurgunun iç yapısını oluşturmuştur. Orion'un biçimsel yapısı ard arda gelen ve yapısal açıdan birbirlerine benzer kesitlerden oluşmuştur ve bu kesitlerin içeriğindeki en belirgin öge tekrar anlayışıdır. Tekrar anlayışı, özellikle de arka plan dokusu oluşturma işleviyle kurgulanmış olan ve“tınısal fon yaklaşımı”olarak adlandırılmış bir takım hatlarda yoğun şekilde görülmektedir. Bunun yanı sıra,“ara çizgi figürleri”ya da“ana çizgi figürleri”gibi işlevler oluşturma amacıyla kurgulanmış hatlarda da tekrarlama anlayışı sıkça görülmektedir. Buna karşın, bir takım kısımlardaki ezgisel hatlarda bire bir tekrar etme anlayışı yerine, ana fikrin evrilmesi, başkalaşması ya da çeşitlenmesi gibi anlayışlar gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis an analysis of Kaija Saariaho's Orion (2002). Orion is a three movement orchestral music. There are some evidence about the relationship between Saariaho's personality and composer identity in the introduction of the thesis. It was revealed that Saariaho had a very strong relationship with the phenomenon of light and nature. This is from his words in the interviews he participated in and distinctly apparent from the names of his some works. The formal structure of each section is explained by adminicle the schemes. Review text is sorted by chronological. The focus of the analysis was the formal structure of the work and consequently primarily emphasized has been considered elements that directly affect the form structure. As a result of the findings, Orion's formal structure primarily contains pitch approaches, rhythm, orchestration and relationship between contrast and similarity. As a result of examining these determination, it was determined that the work consisted of block segments and sections are structured with these segments. In addition, primarily and secondary voice figures, timbre background line, transition figures and solo passages formed in the inner structure of the work. The formal structure of Orion consists of segments and the most obvious element in the content of these segments is repetition. It is especially seen in lines designed with the function of creating a background texture and also it is seen in primarily and secondary melodic line figures. However, there is no exact repetition in the some melodic lines. In these parts, main idea has evolved, metamorphosed and variagated.