Kaıja Saarıaho'nun kompozisyon dilinin ı̇ncelenmesi ve“Frıses”eserinin analizi ile orkestra ve elektronikler için“kuşlar”
A study of Kaija Saariaho's compositional style, analysis of“Frises”and“Birds”for orchestra and electronics
  1. Tez No: 973811
  2. Yazar: NESLİŞAH ERGUNOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. MEHMET SAİM NEMUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kompozisyon ve Orkestra Şefliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kompozisyon ve Orkestra Şefliği Sanat Dalı
Özet
ÖZET Bu eser metninde, Finlandiya müziğinin önde gelen temsilcilerinden biri olan Kaija Saariaho'nun (1952–2023) yaşamı ve kompozisyon dili incelenerek, keman ve elektronikler için yazdığı Frises (Frizler, 2011) yapıtının detaylı analizi sunulmuştur. Saariaho, özellikle yaşamının son döneminde kaleme aldığı opera ve orkestra müzikleriyle uluslararası ölçekte tanınmış, özgün tını arayışları ve elektro-akustik yaklaşımlarıyla yeni müzik sahasında kendine özgü̈ bir yer edinmiştir. Yapıtları dünyanın dört bir yanındaki önemli orkestralar, oda toplulukları ve solistler tarafından sıkça icra edilmiştir. Besteci spektral müzik estetiğine de temas etmiş,̧ bu alanın öncü isimleriyle aynı çevrede üretimde bulunmuş̧ önemli bir figürdür. Frises, Saariaho'nun olgunluk dönemine ait dikkat çekici bir elektro-akustik yapıt olarak öne çıkmaktadır. Yapıt, J. S. Bach ile kurulan doğrudan bir ilişki ve gönderme içerir. Hem yazılış̧ amacıyla hem de atıfta bulunduğu Barok dönem ostinato temelli türler -carillon, passacaglia, ground bass, chaconne- aracılığıyla, geçmişle bugünü sentezleyen bir duruş sergiler. Bach, müzik tarihinde kendisinden sonra gelen birçok besteciyi etkilemiş̧ bir referans noktasıdır. Saariaho'nun Frises'i, kullandığı elektronik yöntemler ve besteciye özgü kompozisyon dili gözetildiğinde, tarihsel referans bağlamında yeni müzik tekniklerinin geleneksel yapıyla birleştiği nadir örneklerden biridir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study presents a detailed analysis of Frises (2011), a work for violin and electronics by Kaija Saariaho (1952–2023), one of the leading figures in Finnish music. Saariaho gained international recognition particularly through her operas and orchestral works, and became a distinctive voice in contemporary music with her pursuit of timbral originality and electroacoustic approaches. Her compositions have been frequently performed by prominent ensembles, chamber groups, and soloists around the world. The composer also engaged with the aesthetics of spectral music and worked within the same creative circles as its pioneering figures. Frises stands out as a remarkable electroacoustic composition from her mature creative period. The work establishes a direct connection and reference to J. S. Bach. Through both its conceptual framework and its allusions to Baroque ostinato-based style -carillon, passacaglia, ground bass, and chaconne- it embodies a synthesis between past and present. Bach remains a central reference point who has influenced generations of composers after him. Considering Saariaho's use of electronic methods and her distinctive compositional language, Frises represents one of the rare examples where contemporary techniques and traditional structures are united within a historical context.