Akıllı telefonlar için üretilen oyun tasarımlarında kullanıcı arayüzü tasarımı ve örnek bir uygulama
User interface design in game designs produced for smartphones and an example application
- Tez No: 636652
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞCAN GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Kablosuz iletişimin ortaya çıkışı ve üretilen ilk cep telefonları sayesinde bilgi alışverişi hızlanmıştır. Bu cihazların, ilkel versiyonları kısıtlı hizmetler sağlamaya yaramaktaydı. Fakat herhangi bir kablolu ağa bağlanma ihtiyacı duymayan bu aygıtlar, taşınabilirliğin getirmiş olduğu rahatlık sayesinde oldukça rağbet görmüştür. Gelişen teknoloji sayesinde cep telefonları daha fonksiyonel bir hale bürünmüştür. İnternet bağlantısı sayesinde bu gelişim katlanarak devam etmiştir. Artık bir iletişim aracı olmaktan öteye geçerek, eğlence amacına da hizmet etmeye başlamıştır. İçlerine gömülü olarak gelen çeşitli uygulamalar ve internet aracılığı ile indirilen oyunlar sayesinde vazgeçilmez bir eğlence aracına dönüşmüştür. Boş geçirilen kısacık zaman dilimleri içerisinde çeşitli oyunlar aracılığı ile bu süreyi eğlenceli kılmayı başarmıştır. Oyunlar içerisindeki grafikler ve kullanıcı arayüzü (user interface) elemanlarının önemi giderek artmıştır. Akıllı telefon oyunlarında kullanıcı ile oyun arasındaki etkileşimin kalitesini arttırmaya yönelik çeşitli kurallar dizisi geliştirilmiştir. Bu kurallar doğrultusunda üretilen kullanıcı arayüzü tasarımları, oyuncuyu veya kullanıcıyı oyunun dünyasına dahil ederek oyundan alınan keyfi arttırmaktadır. Çalışmada ilk bölüm içerisinde, kablosuz iletişimin gelişimi ve ilk cep telefonlarının hayatımıza girişinden bahsedilmiştir. Ayrıca cep telefonlarının, akıllı telefona doğru evrimi ve eğlence aracına dönüşümü irdelenmiştir. İkinci bölümde, akıllı telefonlara yönelik geliştirilen oyunların üretim süreçleri, kullanılan araçlar ve kullanıcı arayüzü tasarım kuralları ele alınmıştır. Arayüz tasarımı içerisinde ses ve animasyon kullanımı hakkında tartışılmıştır. Üçüncü bölümde ise, günümüz oyun kültürü hakkında tartışmalar yapılarak, video oyun türleri hakkında bilgilendirmeler ve örnek incelemeleri yapılmıştır. Ayrıca spor oyunu türünde bir akıllı telefon oyununun, kullanıcı arayüzü tasarım sürecine yönelik uygulama aşamaları anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Thanks to the emergence of wireless communication and the first mobile phones produced, information exchange has accelerated. Primitive versions of these devices were used to provide limited services. However, these devices, which do not need to be connected to any wired network, are very popular thanks to the convenience of portability. Thanks to the developing technology, mobile phones have become more functional. Thanks to the internet connection, this development continued exponentially. Now it has gone beyond being a means of communication and has started to serve the purpose of entertainment. It has become an indispensable entertainment tool thanks to the various applications embedded in them and games downloaded via the internet. It managed to make this period enjoyable through various games within short empty periods. The importance of graphics and user interface elements in games has gradually increased. A variety of rules have been developed to improve the quality of interaction between the user and the game in smartphone games. User interface designs produced in accordance with these rules increase the pleasure of the game by including the player or the user in the world of the game. In the first part of the study, the development of wireless communication and the introduction of the first mobile phones into our lives are mentioned. In addition, the evolution of mobile phones towards smart phones and their transformation into entertainment vehicles are examined. In the second part, the production processes of the games developed for smart phones, the tools used and the user interface design rules are discussed. The use of sound and animation in the interface design has been discussed. In the third part, discussions about today's game culture were made, and information about the types of video games and sample studies were made. In addition, the application stages of the user interface design process of a smartphone game type of sports game are explained.