Artırılmış gerçeklik ile iç mekan navigasyonu için doğruluk analizi
Accuracy analysis for indoor navigation with augmented reality
  1. Tez No: 714454
  2. Yazar: SALİH HAMDİ ÇALIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH GÜLGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Son yirmi yılda iç ve dış mekanların modellenmesi ve oluşturulan modellere bağlı olarak navigasyon uygulamalarının tasarlanması üzerine çok sayıda çalışma yapılmıştır. Bu çalışmaların ürünleri, navigasyon uygulamalarını insan yaşamının vazgeçilmez bir parçası haline getirmiştir. Navigasyon uygulamaları, kullanıcıları yönlendirmek için bir temel altlık haritaya ihtiyaç duyar. Bu temel altlık harita, kullanıcıların gerçek dünyadaki nesneleri harita işaretleriyle eşleştirmesini sağlar. Eşleştirme süreci daha önce harita veya harita tabanlı bir navigasyon uygulaması kullanmamış kullanıcılar için zorlu bir görevdir. Günümüzde artırılmış gerçeklik (AG) teknolojisinin navigasyon uygulamalarına uyarlanması kullanıcıların bulundukları mekanları daha iyi algılamasını sağlayarak kullanıcı ve harita arayüzü arasındaki etkileşimi artırır. AG, bilgisayarlardan üretilen ek bilgiler ile bir kişinin çevresinden algıladığı duyusal izlenimlerinin eş zamanlı olarak zenginleştirilmesidir. Sanal nesnelerin gerçek ortamda gösterilmesini sağlayan AG; eğitim, tıp, askeri ve pazarlama gibi birçok alanda kullanılmaktadır. AG, mobil cihazlardaki donanımsal ve yazılımsal gelişim ile Google ve Apple gibi firmaların geliştirdikleri AG yazılım geliştirme araçlarıyla birlikte navigasyon uygulamalarında da sıkça rastlanan bir teknoloji haline gelmiştir. Bu çalışma, Android tabanlı akıllı telefonlar için ek donanım gerektirmeyen AG teknolojisini kullanan bir iç mekan yaya navigasyon uygulaması geliştirmeyi ve navigasyonun doğruluk analizini yapmayı hedeflemiştir. Geliştirilen ürün üzerinden kullanıcıların yönlendirilmesinde AG teknolojisi ile navigasyon uygulamalarının birlikte kullanılmasının etkileri ortaya konulmuştur. Unity oyun geliştirme motoru, ARCore yazılım geliştirme aracı ve C# programlama dili kullanılarak geliştirilen uygulamanın kullanılabilirliği uzun kenarı 150 m ve kısa kenarı 90 m olan iki güzergahlı bir koridora sahip Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi ikinci kat için test edilmiştir. 54 m ile 284 m arasında değişen navigasyon rota uzunluklarında yapılan doğruluk analizi, uygulamanın 0.65 m ile 4.05 m arasında değişen konum doğruluğuna sahip olduğunu göstermiştir. AG teknolojisi donanım ve yazılım alanındaki gelişmeler ile birlikte gelişmeye devam eden ve popülerliği giderek artan bir teknolojidir. Bu doğrultuda AG'ye olan ilgi ve AG'nin navigasyon uygulamalarında kullanıcıların yönlendirilmesine olan katkılarının ortaya konulacağı çalışma sayısı artacaktır. Bu durum AG'yi günlük hayatımızdaki navigasyon süreçlerimizde daha sık karşılaşılan bir teknoloji haline getirecektir.
Özet (Çeviri)
In the last two decades, many studies have been carried out on modeling indoor and outdoor areas and designing navigation applications based on the created models. The products of these studies have made navigation applications an indispensable part of human life. Navigation applications use a background map to guide users. This background provides users to match real-world objects with the map symbols. The matching process is challenging for users who are not familiar with a map or map-based navigation application. Today, the adaptation of augmented reality (AR) technology to navigation applications increases the interaction between the user and the map interface by enabling users to perceive better the places they are. AR is the simultaneous superimposition of the sensory impressions a person receives from their surroundings with additional information generated by the computer. AR, which enables virtual objects to be displayed in a natural environment, is used in many fields such as education, medicine, the military, and marketing. It has become a frequently encountered technology in navigation applications, hardware and software development in mobile devices, and software development tools developed by companies like Google and Apple. This study aimed to develop an indoor pedestrian navigation application for Android-based smartphones using AR technology that does not require additional hardware, and to analyze the accuracy of navigation. The effects of using AR technology and navigation applications in guiding users through the developed product were revealed. The usability of the application developed using Unity game development engine, ARCore software development tool and C# programming language was tested for the second floor of Yıldız Technical University Civil Engineering Faculty, which has a two-way corridor with 150 m long side and 90 m short side. Accuracy analysis at navigation distances ranging from 54 m to 284 m showed that the application has position accuracy ranging from 0.65 m to 4.05 m. AR technology continues to develop with the developments in hardware and software, and its popularity is increasing. In this concept, the number of studies that can reveal the contributions of AR to the guidance of users in navigation applications will increase. This improvement makes AR a more common technology in our daily navigation processes.