Plansız gelişmiş konut alanlarında 6306 sayılı Kanun çerçevesinde riskli yapı uygulamaları: Sultanbeyli örneği
Risky building practices in unplanned residential areas within the framework of Law No. 6306: Example of Sultanbeyli
- Tez No: 636654
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF KISAR KORAMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Mühendislik Bilimleri, Public Administration, Engineering Sciences
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Ülkemizde son yıllardaki depremlerde çok sayıda bina yıkılmış ve can kayıpları yaşanmıştır. Yıkılan binalarla birlikte şehirlerdeki yapılaşmalar gündeme gelmiştir. Nüfus yoğunluğunun kontrolsüz bir şekilde artması, kaçak yapılaşmayı ve sağlıksız bina yığınlarını oluşturmuştur. Deprem kuşağında kalan ilçelerden Sultanbeyli'de de yapı stoğunun büyük bir kısmı kaçak olarak yapılmıştır. İlçenin mülkiyet yapısı ağırlıklı olarak çok hisseli kadastral parsellerden ve 2/B parsellerinden oluşmaktadır. Bu tez çalışması ile Sultanbeyli'deki kadastral yapı özellikleri ve konut dokusu incelenerek, 6306 sayılı Kanunla gerçekleştirilen riskli yapı uygulamalarına etkileri tartışılmaktadır. Yapılan inceleme, düzensiz kadastral yapı ve üzerindeki yoğun yapılaşmanın, parsel ölçeğindeki dönüşüm uygulamalarını olumsuz etkilediğini göstermiştir. Sultanbeyli örneğinde gerçekleştirilen bu araştırma, benzer yapılaşma koşullarına sahip yerleşimlerde, mevcut konut dokusunun yenilenmesi ve nitelikli yaşam alanlarının oluşturulması amacıyla, uygulamaları kolaylaştırıcı nitelikte alternatif dönüşüm yaklaşımlarının geliştirilmesi gerektiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In our country, many buildings have been destroyed and life losses have occurred in recent earthquakes. Along with the collapsed buildings, urban settlements came to the agenda. The uncontrolled increase in population density has created illegal construction and unhealthy building piles. In Sultanbeyli, one of the districts in the earthquake zone, a large part of the building stock was made illegally. The ownership structure of the district is mainly composed of many shares cadastral parcels and 2 / B parcels. With this thesis, the cadastral structure features and the housing texture in Sultanbeyli are examined, and the effects on the risky construction practices carried out by Law No. 6306 are discussed. The investigation showed that the irregular cadastral structure and the dense construction on it negatively affect the transformation applications on the parcel scale. This research, carried out in the example of Sultanbeyli, revealed that alternative settling approaches that facilitate applications should be developed in order to renew the existing housing texture and create qualified living spaces in settlements with similar construction conditions.