Kamu borçlanmasının sürdürülebilirliğinin analizi: G-7 ülkelerine ilişkin uygulamalı bir çalışma
Analysis of the sustainability of public debt: An applied study on the G-7 countries
- Tez No: 636695
- Danışmanlar: PROF. DR. BİROL KOVANCILAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Kamu borçları tarihsel süreç içerisinde her ülke için kaynak ihtiyacının karşılanmasında sıkça başvurulan mali bir araç konumundadır. Dünya ekonomisinin neredeyse elli yıldır yaşadığı bölgesel ve küresel ölçekteki olağanüstü dönemler kamu borçlarının sürdürülebilirliğine dikkat çekmiştir. Özellikle gelişmiş ülkeler son yıllarda bu konuda daha da öne çıkmıştır. Nitekim G-7 ülkeleri dünyanın en fazla kamu borcuna sahip ülkeleri arasındadır. Bu çalışmada, G-7 ülkelerinde kamu borçlarının sürdürülebilirliği konusu incelenmiştir. Bu kapsamda, çalışmamız yatay kesit bağımlılığını ve yapısal kırılmaları dikkate alan panel veri analizi testleriyle ve makroekonomik göstergeler çerçevesinde ele alınmıştır. 1978-2018 dönemi için yapılan analizde, Dönemlerarası Bütçe Kısıtı Modeli dikkate alınmıştır. Test sonuçlarına göre, G-7 ülkelerinde zayıf bir sürdürülebilirlik tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Public debts have been used as a fiscal tool in meeting the resource need by almost every country in the historical process. The extraordinary periods experienced on regional and global scale, in which the world economy has lived for almost fifty years, have drawn attention to the sustainability of public debt. Especially, developed countries have come to the fore in this regard in recent years. G-7 countries are among the ones with the highest public debt in the world. In this study, the sustainability of public debts in G7 countries is examined. For this purpose, the issue has been handled within the framework of macroeconomic indicators and panel data tests, which take into account the cross-section dependence and the impact of structural breaks on model results. Intertemporal Budget Constraint Model was taken into consideration for the analysis made using the data of the 1978-2018 period. According to the results of test, public debt sustainability was found to be“weak”in G-7 countries.