Ortaokul öğrencilerinin çevre okuryazarlığının çeşitli değişkenlere göre incelenmesi
Investigation of environmental literacy of secondary school students according to various variables
- Tez No: 636705
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu araştırmada, ortaokul öğrencilerinin çevre okuryazarlık düzeylerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma 2018-2019 eğitim-öğretim yılı ikinci döneminde, Ankara'da bir devlet ortaokulunda 5, 6 ve 7. sınıf düzeyinde öğrenim gören 431 öğrencinin katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Bu araştırmada veriler, Erdoğan (2009) tarafından geliştirilen“Çevre Bilgi Testi”(ÇBT) ile Özata Yücel ve Özkan (2014) tarafından geliştirilen“Çevre Tutum Ölçeği”(ÇTÖ) kullanılarak toplanmıştır. ÇBT içeriğindeki çoktan seçmeli 19 sorunun güvenirliği KR21 ile hesaplanmış ve 0,69 bulunmuştur. ÇTÖ iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm“davranış”, ikinci bölüm ise“düşünce”“duygu ve ”eylemde bulunmaya isteklilik" alt boyutlarından oluşmaktadır. Ölçeğin Cronbach Alpha değeri 0,88 olarak hesaplanmıştır. Çalışmadan elde edilen veriler; cinsiyet, sınıf düzeyi, fen başarı puanı, anne ve baba eğitim durumu, ailenin gelir durumu, yaşanılan yer ve ev tipi değişkenlerine göre bağımsız örneklemler için t testi (independent samples t-test) ve tek yönlü ANOVA ile analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre, çevre okuryazarlık düzeyinin cinsiyete göre anlamlı farklılık göstermediği saptanmıştır (p=,234>,05). Fakat çevre okuryazarlık alt boyutlarından bilgi (p=,000,05).
Özet (Çeviri)
It was aimed to determine the environmental literacy levels of secondary school students in this investigation. The research was conducted in the second semester of 2018-2019 academic year with the participation of 431 students attending 5th, 6th and 7th grades in a public secondary school in Ankara. In this study, the data were collected using“Environmental Knowledge Test”developed by Erdoğan (2009) and“Environmental Attitude Scale”developed by Özata Yücel and Özkan (2014). The reliability of 19 multiple choice questions in EKT content was calculated with KR21 and was found to be 0.69. The EAS consists of two parts. The first part consists of“behavior”, the second part consists of“thought”“emotion and willingness to act”sub-dimensions. The Cronbach Alpha value of the whole scale was calculated to be 0.88. The data obtained from the study were analyzed by t-test (independent samples t-test) and one-way ANOVA according to gender, grade level, science achievement score, mother and father education level, family income level, place of residence and house type variables. According to the results of the analysis, it was found that the level of environmental literacy did not show significant differences according to gender (p = .234>.05). However, a significant difference was found in favor of girls from the sub-dimensions of environmental literacy, in the knowledge dimension (p = .000