Yabancı dil olarak Almanca öğretiminde öğretsel yazma
Instructional writing in teaching German as a foreign language
  1. Tez No: 636706
  2. Yazar: PINAR ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİRKAN KARGI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Yabancı dil öğretiminde yazma becerisinin ötelenmesinin sebepleri arasında yer alan etmenlerden biriside yabancı dil öğretim metodlarının ortaya çıktıkları dönemin ihtiyaçlarına cevap vermeye yönelik olmasıdır. Her ne kadar değişmeler ışığında yabancı dil öğretim metodlarında amaçlara yönelik gelişmeler olsa da dil öğretim kitapları yabancı dil öğrenenlerin günümüz ihtiyaçlarına yazma becerisi bağlamında kısıtlı kalmaktadır. Nitekim bu sorunun giderilmesine yönelik iletişimsel yöntem bağlamında öğretim kitaplarına öğretsel yazma yansımaların önemli katkılar yaptığı düşüncesinden hareketle Avrupa Diller İçin Ortak Başvuru Çerçeve metni doğrultusunda A1, A2 ve B1 seviyesindeki Ideen kitapları, yazma modelleri bağlamında incelenmiştir. Bu Tez giriş, kavramsal çerçeve, yöntem, bulgular, sonuç ve öneriler olmak üzere beş bölümden meydana gelmektedir. Giriş bölümünde çalışmanın önemi vurgulanarak amacı ortaya konmuş ve problemi yapılandırılmıştır. Kuramsal çerçeve bölümünde yazılı anlatım bağlamında bilgiler aktarılmıştır. Yöntem bölümünde bu çalışma içerisinde nasıl bir araştırma yönteminin kullanıldığı açıklanmıştır. Bulgular bölümünde yazma modellerinin Ideen kitaplarına etkisi araştırılmıştır. Son bölümde ise konuyla ilgili değerlendirmeler yapılmış ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the reasons for the taking a back of writing skills in foreign language teaching is that one of the foreign language teaching methods is aimed at responding to the needs of the period in which they emerged. In spite of the changes, although there are developments in the purpose of foreign language teaching methods, language writing to today's needs. As a matter of fact, in the context of communicative method for the elimination of this problem, Ideen books at A1,A2 and B1 levels were examined in the context of writing modelsin the line with the Common Reference Framework for European Languages text in line with the thought that reflections of instructional writing make important contributions. This Thesis consists of fibe chapters: introduction, conceptual framework, method, findings, conclusion and recomendations. In the Introduction, the aim of the study was made claer and its purpose was set and the problem was structured. I the context of narration written in the theoretical framework section, the information is transfered. The method section explains wat kind of research method is used in this study. In the findings section, the effect of writing models on Ideen books was investigateds. In the last section, evaluations on the subject were made and suggestions were included.