1869-1878 yılları arasındaki tereke kayıtlarına göre Milâs'ta sosyo-ekonomik hayat
Socioeconomic life in Milâs according to tereke records between 1869-1878
- Tez No: 636715
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Tereke defterleri, Şer'iyye sicilleri içerisinde yer alır. Vefat eden kişilerin miraslarının kaydedildiği defterlerdir. Bu yönüyle Osmanlı sosyo-ekonomik tarihinin önemli kaynaklarından biridir. Bu çalışmada 139, 140 ve 141 numaralı defterler esas alınarak Milas'ın sosyo-ekonomik yapısı ele alınmıştır. Bu çerçevede tereke sahiplerinin medeni durumları, çocuk sayıları, kullandıkları lakaplar, ölüm yerleri, geriye bıraktıkları giyim-kuşamları, ev eşyaları, aksesuarları, kitapları, silahları gibi maddi kültür unsurları ortaya konulmaya çalışılmıştır. Ekonomik hayat başlığı altında ise Milas'ta yaşayanların ekonomik durumları, meslekleri, ev ve dükkânları, hayvanları, nakit para ve altınları, borçları ve alacakları gibi konular işlenmiştir. Çalışma bu yönüyle Milas'ta Tereke kayıtlarından hareketle aile ve sosyal hayatı ele alan ilk çalışma özelliğini taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Tereke records are included in Şer'iyye registers(Islamic Court records). The books of the legacies of the deceased are recorded. In this respect, it is one of the important sources of Ottoman socio-economic history. In this study, socio economic life in Milas is taken as a basis in the form of books 139, 140 and 141. In this context, the maritime status of the owners, the number of children, the nicknames they used, the places of death, the clothing they left behind, the household items, accessories, books, weapons and other elements of material culture were put forward. Under the heading of economic life, issues such as economic conditions, occupations, houses and shops, animals, cash and gold, debts and receivables of the socio living in Milas are covered. In this respect, the study is the first study that deals with socio life based on Tereke records in Milas.