Beşeri sermaye ve ekonomik büyüme ilişkisi: G-7 ülkeleri üzerine bir çalışma
Relationship with human capital and economic growth: A study on g-7 countries
- Tez No: 636714
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET EMRE ÜNSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Beşeri sermaye kavramı, gelişmiş ve gelişmekte ülkeler açısından ekonomik büyüme üzerinde etkileri olan bir kavram olarak günümüzün bir kısım ekonomistleri tarafından tartışılmaktadır. Sanayi devrimi sonrası zaman dilimindeki üretim sürecinde beşeri sermayenin kullanımı fiziksel sermayeye oranla artış eğiliminde olmuştur. Buna paralel olarak ekonomik büyüme konusundaki literatürdeki son çalışmalar beşeri sermayenin ekonomik büyüme üzerindeki etkilerine yoğunlaşmıştır. Bu tezdeki amaç, beşeri sermayenin ekonomik büyüme ilişkisinin ortaya konulmasıdır. Tez çalışması üç bölümden oluşurken birinci bölümde beşeri sermaye kavramı unsurları, özellikleri tarihsel süreç içerisinde açıklanırken ikinci bölümde beşeri sermaye ile ekonomik büyüme ilişkisi ile ilgili literatür incelenmiştir. Bu çerçevede beşeri sermaye kavramının ekonomik büyüme modellerindeki yeri irdelenmiştir. Tezin uygulama bölümünü oluşturan üçüncü bölümünde ise gelişmiş yedi ülke için oluşturulan regresyon modelinde, beşeri sermayeyi temsil eden İnsani Gelişme Endeksi kullanılarak beşeri sermaye ile ekonomik büyüme arasındaki ilişki panel veri analizi yöntemi ile test edilmiştir. Çalışma 1991-2017 yılları arasındaki dönem için gelişmiş 7 ülke ekonomisi verileri kapsamında gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular, beşeri sermayenin ekonomik büyümeyi pozitif etkilediğini ortaya koymaktadır. Araştırma sonucunda, beşeri sermayeye ekonomik büyüme sürecinde önem verilmesi gerekliliği vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The concept of human capital is discussed by some economists of today as a concept that has effects on economic growth for developed and developing countries. The use of human capital in the production process in the period after the industrial revolution tended to increase compared to physical capital. In parallel, recent studies in the literature on economic growth have focused on the effects of human capital on economic growth. The purpose of this thesis is to reveal the economic growth relationship of human capital. While the thesis study consists of three chapters, in the first chapter, the concept of human capital concept and its characteristics are explained in the historical process, while in the second chapter, the literature on the relationship between human capital and economic growth is examined. In this framework, the place of the concept of human capital in economic growth models has been examined. In the third part, which constitutes the application part of the thesis, the relationship between human capital and economic growth was testedusing the panel data analysis metod using The Human Development Index representing human capital in the regression model created seven developed countries. The study was carried out within the scope of 7 economies of developed countries for the period between 1991-2017. Findings obtained as a result of research reveal that human capital positively affects economic growth. As a result of the research, it emphasizes the need to attach importance to human capital in the process of economic growth.