Ceza muhakemesinde organize suçlulukla mücadele gizli soruşturma tedbirleri
- Tez No: 63676
- Danışmanlar: PROF. DR. DURMUŞ TEZCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 416
Özet
ÖZET Organize suçluluk, gerek Türkiye'de ve gerekse uluslararası alanda hukuk devletini tehdit eden ciddi bir boyut kazanmış, bir çok ülkede bununla mücadele için son zamanlarda özel düzenlemelere gidilmiş veya gidilmek istenmektedir. Bu çalışmamızda, çok yönlü bir görünüm sergileyen organize suçlulukla mücadele, yalnızca ceza muhakemesi hukuku boyutuyla incelenmiştir. Bu bağlamda, suç organizasyonlarının dışa karşı kapalı olan yapısı, klasik tedbirlerle mücadeleyi güçleştirdiği ve hatta olanaksızlaştırdığı için, gizli soruşturma tedbirleri çerçevesinde mücadeleyi gerekli kılmaktadır. Bugüne kadar istihbarat örgütlerince başvurulan bu tedbirlerin ortak özelliği, tedbirin uygulandığının ilgili kişiye meçhul kalmasıdır. Bu nedenle hakkında tedbir uygulanan birey tamamen savunmasız ve korumasız durumdadır. Bu ise, bir başka yönüyle otoriter devlet yapısı ortaya çıkarmaktadır. İşte organize suçluluğu koğuşturmak yönünde toplumun, temel hak ve özgürlüklerinin korunması yönünde bireyin menfaatleri arasında bir denge kurulmasını gerekli kılan bu tedbirler için, ilerde yapılacak düzenleme açısından, karşılaştırmalı hukukta ve özellikle Almanya'da yapılan düzenlemeleri de göz önünde bulundurarak, hukuk devleti ilkesine en uygun çözümüm ne olacağını belirlemeye ve bu tedbirlerin“kabul edilebilirlik sınırını”bulmaya çalıştık. Uygun muhakeme güvenceleri öngörmek ve tedbirin uygulama koşullarını açıkça belirlemek koşuluyla, bu tedbirlere bir hukuk devletinde de başvurulabileceği sonucuna ulaşmış bulunmaktayız.
Özet (Çeviri)
SUMMARY“Organized crime”seems to have reached a dimension threatening the state ruled by law both in Turkey and in the world and some special regulations have been intended to make or have already been made. In our study, we shall deal with the ways of coping with organized crime which has many dimensions only in terms of criminal procedure. Meanwhile, as the strict structure of crime organizations makes struggling with conventional measures difficult or impossible, investigative ways which have secret qualifications are required. The common charecteristic of these measures which intelligence organizations have applied to is that the person to whom these measures are applied to is not infomed. For that reason, the person to whom measures are applied remains undefencable and vulnerable. That point reveals a different sort of autocratic state. From this stand point of view, taking the regulations made in comparative law and especially in Germany into account in terms of probable requlations in the future, we have tried to determine the most suitable measures and find out an availability level of these measures as these measures require a balance between fundemantal rights and freedoms of an individual and society in the process of investigating organized crime. We have concluded that these measures are applicable on condition that suitable procedural guarantees are ensured and requirements of application are clearly defined.